reklama

Rowerzyści zgłosili 400 uwag do Systemu Tras Rowerowych dla Gdańska

Opublikowano:
Autor:

Rowerzyści zgłosili 400 uwag do Systemu Tras Rowerowych dla Gdańska - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RoweryNa przełomie 2021 i 2022 r. Biuro Rozwoju Gdańska prowadziło konsultacje społeczne dotyczące dokumentu STeR (System Tras Rowerowych dla Gdańska). Dokument powstał ponad 10 lat temu, więc urzędnicy zdecydowali się na jego aktualizację. Nowa wersja systemu jest przygotowywana z uwagi na to, że wiele z zaplanowanych tras zostało już wybudowanych oraz potrzebne jest wyznaczenie nowych kierunków rozwoju transportu rowerowego w Gdańsku.
reklama

Do przeprowadzonych konsultacji wykorzystano interaktywną mapę online - geoankietę. Oczywiście mieszkańcy swoje uwagi mogli zgłaszać również bezpośrednio w korespondencji do BRG. Obecnie na udostępnionej mapie upubliczniono wszystkie zgłoszone uwagi wraz z komentarzem do rozstrzygnięcia.

Wpłynęło 400 uwag

Uwagi zostały podzielone na kilka kategorii: dotyczące przebiegu zaproponowanej trasy, stanu istniejącej infrastruktury oraz propozycje nowych tras rowerowych. Mieszkańcy do STeRu zgłosili 166 uwag w formie liniowej oraz 234 w punktowej. Każde zgłoszenie zostało dokładnie rozpatrzone przez przedstawicieli BRG oraz zespołu Pełnomocnika Prezydent Gdańska ds. Komunikacji Rowerowej. Jak informują urzędnicy - uwzględniono 242 uwagi, z czego 152 nie wymaga wprowadzenia zmian do projektów. Interaktywną mapę z uwagami można uruchomić klikając w link.

reklama

Co najczęściej zgłaszali mieszkańcy?

Jednymi z najczęstszych zgłoszeń były te, w których mieszkańcy wnioskowali o dodanie nowych tras do dokumentu. Z uwagi na to, że większość z nich są trasami lokalnymi, takie uwagi rozpatrzono jako „uwzględnione, nie wymagające korekt do projektu”.

Mieszkańcy równie często zgłaszali uwagi do istniejącej infrastruktury. Najczęściej chodziło o niebezpieczne punkty na trasie, lub o zastosowanie innego rodzaju infrastruktury, np. Droga rowerowa na Podwalu Przedmiejskim i Jana Pawła II zamiast istniejących pasów rowerowych. Takie uwagi nie były jednak uwzględniane, lub zostały przekazane do zarządcy drogi.

reklama

Obecny charakter Kołobrzeskiej zniechęca rowerzystów do jazdy jezdnią. Wielu z nich łamie przepisy i wybiera chodnik do jazdy jednośladem.

[news:1263203]

Największa ilość zgłoszonych uwag dotyczyła planowanych ekostrad, szczególnie w śladzie rezerwy Drogi Czerwonej oraz w Armii Krajowej, na odc. Havla - Jabłoniowa. Co ciekawe wiele zgłoszeń dotyczyło zapowiadanej od lat trasie rowerowej wzdłuż Kołobrzeskiej między Grunwaldzką, a Chłopską.

Duża część uwag dotyczyła również Świętokrzyskiej, która jest jedną z głównych ulic, nieposiadającej żadnej infrastruktury rowerowej. Niestety zmiany nastąpią dopiero po budowie Nowej Świętokrzyskiej.

reklama

Urzędnicy informują, że mapa zostanie uzupełniona o trasy, które już wybudowano, np. na Jasieniu, Stogach oraz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Następnym etapem konsultacji STeR będzie wypracowanie priorytetu budowy nowych tras.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama