reklama

Prawie tysiąc nowych miejsc parkingowych dla rowerów w tym roku

Opublikowano:
Autor:

Prawie tysiąc nowych miejsc parkingowych dla rowerów w tym roku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rowery W tym roku do użytku ma zostać oddanych aż 900 nowych miejsc parkingowych dla jednośladów. Stojaki będą montowane w różnych częściach miasta, również na podstawie zgłoszeń mieszkańców.
reklama

W naszym mieście co roku odbywa się montaż nowych stojaków rowerowych. Nowe parkingi powstają na podstawie zgłoszeń mieszkańców, przy okazji inwestycji drogowych czy deweloperskich. Gdańsk od lat stosuje stojaki w kształcie odwróconej litery "U", które są najbezpieczniejsze i najwygodniejsze z uwagi na przypinanie roweru przez ramę, a nie koło. Ponadto są one wmurowane, przez co potencjalny złodziej tak łatwo ich nie zniszczy.

Wzorowy parking rowerowy pod jednym z gdańskich marketów

Prawie 1000 miejsc parkingowych dla rowerów

Zapytaliśmy gdańskiego oficera rowerowego ile w tym roku powstanie nowych parkingów rowerowych realizowanych przez miasto.

- Tak jak w latach ubiegłych planujemy montaż około 200 stojaków (400 miejsc). Ze względu na rosnące ceny, liczba ta może okazać się jednak mniejsza. Ponadto zostanie oddany do użytku kubaturowy parking rowerowy przy dworcu we Wrzeszczu z miejscami na ok. 500 rowerów - mówi nam Remigiusz KItlińki, pełnomocnik prezydent ds. komunikacji rowerowej. - Do tej pory w tym roku, Miasto ustawiło pojedyncze sztuki, głównie w ramach inwestycji drogowych i bieżącego utrzymania - dodaje.

Jak czytamy, ponad połowa miejsc zostanie udostępniona dzięki budowanemu parkingowi przy dworcu we Wrzeszczu. Pomysł ten spotyka się jednak z bardzo ostrą krytyką środowisk rowerowych. Inwestycja jest krytykowana za jej nieprzemyślany charakter, brak jakiejkolwiek weryfikacji osób wchodzących na parking, oddalenie od wejścia na dworzec, czy konieczność wnoszenia rowerów po schodach.

Zacznijmy od pomysłu: Gdańsk w tym momencie nie potrzebuje dwóch parkingów-molochów po kilkaset miejsc przy dwóch dworcach - Głównym (parking przy Dworcu Głównym jednak nie powstał, dop. red.) i we Wrzeszczu. Teraz potrzebujemy systemu małych, prostych parkingów na kilkanaście - kilkadziesiąt miejsc, ale przy każdym dworcu i przystanku SKM i PKM. Zadaszonych, z prostą, modułową konstrukcją i kontrolą dostępu (z drzwiami na kartę magnetyczną - np. kartę miejską - chodzi o wstępną rejestrację osób wchodzących do środka boksu) oraz z zespołem towarzyszących im stojaków ogólnodostępnych - mówił na łamach Pulsu Gdańska Roger Jackowski, założyciel "Rowerowej Metropolii".

Gdy władze Gdańska promowały nowy parking we Wrzeszczu również spotkał się on z ogromną krytyką.

[news:1373658]

- Miasto szykuje nam drogi i kuriozalny bubel w dwóch lokalizacjach. Na siłę, na upartego, metodą "byle było". Bubel, na który wydane zostaną miliony złotych i który będzie straszył pustymi stojakami. W zaproponowanej formie lepiej aby te parkingi nie powstały w ogóle. Taki projekt to niestety kompromitacja polityki rowerowej miasta, które kiedyś ustami swoich włodarzy we wszystkich przypadkach odmieniało zwrot "rowerowa stolica Polski" - kwituje Jackowski. 

Parking na 500 rowerów przy PKP Wrzeszcz. Poznaliśmy szczegóły inwestycji

Tak ma wyglądać parking przy dworcu we Wrzeszczu, mat. projektowe

Zapytaliśmy oficera również o to, czy poza tym we Wrzeszczu, miasto wybuduje jakikolwiek parking zadaszony. Niestety, ale na takie inwestycje się nie zapowiada. 

W Gdańsku każdy mieszkaniec może zgłosić potrzebę budowy nowych parkingów rowerowych. Warunkiem jest to, aby był on na terenie miejskim oraz obsługiwał dużą ilość potencjalnych rowerzystów. Sprawdziliśmy, jak przebiega cała procedura.

- Zgłoszenia od mieszkańców w pierwszym kroku weryfikowane są pod kątem własności gruntu na jakim mają stanąć (stojaki możemy postawić tylko na gruntach gminnych, lub w zarządzie gminy, zwykle w pasie drogowym). W dalszej kolejności sprawdzany jest potencjał ich wykorzystania. Tzn. czy będą obsługiwać parkowanie przy budynkach użyteczności publicznej, większych skupiskach lokali handlowo-usługowych, czy przy budynkach mieszkalnych. Na końcu sporządzany jest projekt już dla konkretnej lokalizacji uwzględniający najlepszą praktykę, tzn. np. usytuowanie stojaków możliwie blisko wejścia do budynku/lokalu, kwestie bezpieczeństwa ruchu, czy brak kolizji z ruchem pieszym - tłumaczy nam Remigiusz Kitliński.

Każda osoba, która chciałaby złożyć wniosek o montaż stojaka, musi skontaktować się mailowo lub telefonicznie z Jakubem Opoczyńskim (Referat Aktywności Mobilnej) - tel.: 58 526 81 56, mail: [email protected]. We wniosku należy podać proponowaną lokalizację i uargumentować montaż stojaka.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama