reklama

Okiem rowerzysty: Nowe rondo na południu Gdańska

Opublikowano:
Autor:

Okiem rowerzysty: Nowe rondo na południu Gdańska - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RoweryKilka miesięcy otwarto nowe rondo przy ul. Czerskiej, Niepołomickiej i Starogardzkiej na Oruni. Choć inwestycja służy przede wszystkim kierowcom, to również rowerzyści zyskali kilka udogodnień. Przy okazji budowy skrzyżowania wycięto też kilkanaście dorodnych drzew, na których miejsce posadzono małe kikuty. W nowym cyklu oceniamy miejską infrastrukturę zza kierownicy jednośladu.
reklama

Każda osoba poruszająca się na rowerze wie, że jazda w codziennym ruchu na południu Gdańska jest sportem wyczynowym. Braki w infrastrukturze rowerowej, ruchliwe ulice i spore wzniesienia bardzo często dają o sobie znać. Tak jest też w przypadku ulicy Starogardzkiej, która jest częścią DW 222 w kierunku Starogardu Gdańskiego. Nadal nie poprowadzono wzdłuż niej drogi rowerowej, choć była do tego okazja podczas remontu nawierzchni kilka lat temu. Nowo wybudowane rondo co prawda poprawiło sytuację rowerzystów, ale nie jest to diametralna odmiana.

[news:1516810]

Połączenie miasta z gminą

Główną korzyścią płynącą z inwestycji jest dla rowerzystów połączenie Gdańska z gminą Pruszcz Gdański. Za rogatkami miasta, zarządcą ulicy Starogardzkiej jest Zarząd Dróg Wojewódzkich, który kilka lat temu przeprowadził jej kompleksowy remont wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego. Teraz obie inwestycje są już połączone, choć dawna "Rowerowa stolica Polski" wita cyklistów... kostką betonową. 

reklama

Po wjeździe do Gdańska na rowerzystów czeka chodnik z kostki

Choć w przypadku niedawno przebudowanej ulicy Budowlanych na Kokoszkach udało się wykonać asfaltowy chodnik z dopuszczonym ruchem rowerów, to przy Starogardzkiej z niewiadomych przyczyn pojawiła się kostka brukowa. Warto przy tym zaznaczyć, że rowerzyści nie są zobligowani do korzystania z tego odcinka. Zgodna z prawem będzie jazda zarówno jezdnią jak i chodnikiem, jednak przy bezwzględnym pierwszeństwie pieszych.

reklama

Wloty w drogę rowerową przy nowym rondzie

Projektant przemyślał również kwestię dojazdu do nowo powstałej infrastruktury rowerowej. Cykliści jadący ulicą Starogardzką "w górę" przed nowym rondem mogą skorzystać z dedykowanego wjazdu. Takie samo rozwiązanie wykonano na zjeździe w ulicę Czerską, gdzie nowa trasa wpina się w istniejące pasy rowerowe.

Kikuty za dorodne drzewa

Trudno zaprzeczyć, że na komfort jazdy rowerem wpływa otoczenie. Znacznie przyjemniej poruszać się po zacienionej alei, niż wzdłuż ruchliwej drogi. W przypadku inwestycji u zbiegu Starogardzkiej, Czerskiej i Niepołomickiej zdecydowano się jednak na wycinkę kilkunastu dorodnych drzew, choć nie było to konieczne. Podczas upałów, czy silnych wiatrów często obecnych w tej okolicy, wątpliwą przyjemnością będzie poruszanie się na rowerze po nowym chodniku.

reklama

Ulica Starogardzka w tym samym miejscu na przestrzeni kilku lat, mat. GSV.

Mimo że drzewa chroniły przed wiatrem, dawały cień i oczyszczały powietrze, to zdecydowano się na wycinkę i zastąpienie ich kilkoma sadzonkami. Warto zauważyć, że urzędnicy zdecydowali się na budowę ogrodów deszczowych, które pozwolą dobrze zagospodarować wody opadowe.

Na samym rondzie zdecydowano się posadzić krzewy i ozdobne trawy. Wykonawca ustawił też dekoracyjne kamienie, które mogą chronić przed ewentualnym dzikim parkowaniem. 

[news:1519307]

Sama inwestycja jest nieco spóźniona, a była planowana już 6 lat temu. Wykonawcą prac była firma STRABAG i realizowała je ponad rok. Budowa nowego ronda pochłonęła niecałe 11 milionów złotych.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama