reklama

Istne lodowisko na drogach rowerowych. Miasto reaguje

Opublikowano:
Autor:

Istne lodowisko na drogach rowerowych. Miasto reaguje - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rowery Od kilku dni mrozy w Gdańsku nie odpuszczają, co za tym idzie, na drogach utrzymuje się śnieg i lód. Choć to naturalne zjawisko jak na tę porę roku, to w wielu przypadkach chodzi o bezpieczeństwo. Rowerzyści alarmują, że na trasach jest ślisko, a niektóre z nich są nawet nieprzejezdne. Urzędnicy odpowiadają i zmieniają formułę odśnieżania dróg rowerowych.
reklama

Zima zaskoczyła drogowców?

Choć to wyświechtany slogan, to wiele rowerzystów odnosi takie wrażenie, poruszając się drogami dla rowerów. Na początku listopada informowaliśmy o gotowości do odśnieżania blisko 80 kilometrów tras rowerowych na terenie Gdańska. Choć założenia wydawały się sensowne, to zweryfikowała je pogoda.  

Przypomnijmy: drogi rowerowe miały być odśnieżane, gdy pokrywa śniegu przekroczy 2 centymetry. Nie przewidziano gotowości zimowej, a po ustaleniach ze środowiskami rowerowymi, zdecydowano się zrezygnować z soli drogowej. Wobec tego na trasy miały wyjeżdżać pługi wyposażone w szczotkę, która miała za zadanie oczyszczać pozostałości po śniegu.

Kilka takich zestawów na bieżąco odśnieża gdańskie trasy rowerowe, na zdjęciu ul. Łostowicka w 2021 roku

Tak, jak wspominaliśmy, założenia zweryfikowała jednak pogoda. Nieustępujący mróz i odśnieżanie bez użycia soli doprowadziły do bardzo niebezpiecznego efektu - "lodowiska". Tam, gdzie czas reakcji po opadach był szybki, drogi rowerowe zostały dobrze oczyszczone, w wielu miejscach niestety pozostał zbity śnieg wraz z lodem. 

[news:1495034]

Rowerzyści mają dość

Lokalne grupy rowerowe pękają w szwach od negatywnych komentarzy, co do jakości odśnieżania dróg rowerowych w Gdańsku. Codziennie pojawiają się uwagi oraz zdjęcia prezentujące właśnie "lodowiska". Poniżej prezentujemy wybrane z nich:

- Mimo, że śnieg właściwie nie pada, drogi na południu Gdańska są nieodśnieżone i poza zepchnięciem górnej warstwy nie dzieje się nic. Na Jaśkowej biało ale nie od śniegu. Na drodze rowerowej wysypana wywrotka soli (okolice przychodni na Morenie). Myśliwska to śnieg zepchnięty z jezdni samochodowej na pas dla rowerów - wylicza Łukasz.

- Standard utrzymania ddr pozostawia wiele do życzenia. Nieprzejezdne drogi. Ludzie jeżdżą na 7 do pracy. A nie na 10. Chodzi o zmianę gotowości na godzinę 6 rano a nie na 8. Śnieg pada załóżmy wieczorem i przestaje, z odśnieżaniem czeka się aby gotowe było na 8 zamiast na 6, gdy już wtedy jedzie sporo osób do pracy - pisze Joel

- Tak niebezpiecznej jazdy to ja nie miałem chyba od początku wystąpienia mrozów! Aktualnie na wale występuje warstwami: suchy śnieg zmielony z piaskiem (od butów), mokry śnieg, warstwę wody, warstwę lodu, rozmiękły śnieg który wcześniej był ubity. Po tym nie da się chodzić ani jeździć, bardzo ciężko pokonać opory klejącego się śniegu, koła wypełnione mokrym śniegiem ślizgają się i wpadają co chwilę w inną koleinę, rozmiękły śnieg czasem się poddaje czasem nie, przez co nieustannie trzeba łapać równowagę, tylne koło zamiata od prawej do lewej - kwituje Adam.

Takich wypowiedzi jest wiele, choć nie brakuje też komentarzy, w których rowerzyści przyznają, że ta pora roku rządzi się swoimi prawami. Trudno jednak nie mieć oczekiwań, jeśli mówi się o rowerze w kontekście transportu całorocznego, a także roweru metropolitalnego Mevo, który przecież również działa zimą. 

Rowery Mevo działają przez cały rok, a więc to zdaniem rowerzystów tylko jeden z powodów do kompleksowego odśnieżania dróg rowerowych

Początkowo urzędnicy nie odnosili się do sprawy. Na wzmianki w serwisie Facebook nie odpowiadał wiceprezydent Piotr Kryszewski, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz oficer rowerowy, Remigiusz Kitliński.

Miasto odpowiada: na drogach rowerowych będzie sól

W środę, 29 listopada skontaktował się z nami rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. W piśmie informuje on o tym, dlaczego dotychczas odśnieżanie dróg rowerowych mogło być nieefektywne oraz o działaniach miasta na rzecz poprawy sytuacji. Podstawą do działania ma być rozporządzenie ministra środowiska, które informuje, jakie środki mogą być wykorzystywane do neutralizowania warunków zimowych na drogach. Właśnie na tej podstawie firma Clean-Bud będzie korzystała z mieszanki kruszywa i soli drogowej do odśnieżania dróg rowerowych. 

- Stosując się do tego rozporządzenia, podczas widocznego oblodzenia drogi, wykonawca może wspomóc się, stosując chlorek sodu i robi to. Obecna umowa z wykonawcą obowiązuje do 30 czerwca 2024 roku. Zgodnie z nią każdorazowe podjęcie działań utrzymania zimowego dróg rowerowych jest weryfikowane przez pracownika działu odpowiedzialnego za jej nadzorowanie - pisze Patryk Rosiński, rzecznik prasowy GZDiZ.

Od rana na ulicach Gdańska były widziane traktory posypujące drogi rowerowe specjalną mieszanką. W taki sposób zadziałano między innymi na al. Havla, czy wale kanału Raduni.

Drogowcy muszą pamiętać o tym, aby po posypaniu drogi rowerowej mieszanką, skutecznie ją odśnieżyć i odpłużyć błoto pośniegowe. Rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zapewnia nas, że wykonawca otrzymuje wynagrodzenie za pozytywnie zaakceptowany meldunek po zakończeniu realizacji usługi w danej dobie. W skrócie oznacza to, że za nieefektywne odśnieżanie firma Clean-Bud nie otrzymuje wynagrodzenia.

Służby odpowiadają w tym roku za odśnieżanie 82 kilometrów dróg rowerowych w Gdańsku. Ich listę prezentujemy poniżej:

mat. GZDiZ

Najbliższe dni pokażą zapewne, czy jakość odśnieżania dróg rowerowych poprawiła się. Do tematu będziemy powracać na łamach Pulsu Gdańska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama