Rowerowy Maj to ogólnopolska akcja, łącząca przyjemne z pożytecznym. Jej głównym celem jest promocja zrównoważonego transportu w drodze do szkoły lub przedszkola. Budowanie świadomych nawyków transportowych od dziecka jest bardzo ważne, o czym od początku mówią organizatorzy gry.
Z Gdańska w Polskę
Lokalna kampania rozpoczęta w 2014 roku zdążyła przenieść się do innych samorządów. Dziesięć lat temu uczestniczył w niej jedynie Gdańsk, zaś w tym roku jest to już 29 gmin. Do Rowerowego Maja dołączyły też większe miasta poza Warszawą, Wrocławiem i Krakowem - Łódź i Starachowice.
- W ramach umowy zainteresowane samorządy otrzymały niezbędne narzędzia do organizacji projektu i wsparcie merytoryczne ze strony głównego organizatora, czyli gminy Miasta Gdańska - tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
W tegorocznej edycji do akcji dołączyło 220 gdańskich placówek. Na tę liczbę składają się 124 przedszkola i 96 szkół podstawowych.
Kręcą kilometry i zdobywają nagrody
Uczennice i uczniowie biorący udział w Rowerowym Maju rywalizują poprzez zabawę. Zasady są proste i przejrzyste.
- Rowerowy Maj uczy, że rower może być świetnym środkiem transportu do szkoły, czy przedszkola. W ten sposób promujemy zdrowy styl życia, ale też samodzielność dzieci, bezpieczeństwo komunikacyjne oraz dbamy o wyższą jakość naszego środowiska - mówi wiceprezydent Gdańska, Piotr Kryszewski.
Każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel dojeżdżający na zajęcia w aktywny sposób zdobywa naklejki. Te wkleja do imiennego dzienniczka oraz na plakat klasowy. Promowane są wszystkie środki zrównoważonej mobilności - rower, rolki, hulajnoga czy spacer. Pod koniec miesiąca sumowane są wyniki indywidualne oraz grupowe. Na tej podstawie wydawane są nagrody. Tegoroczna edycja gry odbywa się w dniach 6-29 maja.
Podobna w zamyśle akcja jest organizowana również jesienią. Jest ona jednak skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz osób pracujących. W kampanii Kręć Kilometry dla Gdańska punkty zdobywa się za pomocą aplikacji rejestrującej aktywności. Wirtualną walutę można później wykorzystać na zakupy w internetowym sklepiku.
[news:1546204]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.