reklama

Inwestycje rowerowe w Budżecie Obywatelskim - przegląd

Opublikowano:
Autor:

Inwestycje rowerowe w Budżecie Obywatelskim - przegląd - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RoweryW Budżecie Obywatelskim głosować można jeszcze do poniedziałku, 10 października. W tym roku na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 4 250 700 zł, a na dzielnicowe 17 812 418 zł. W głosowaniu udział może wziąć każda osoba zameldowana w Gdańsku, lub posiadająca Kartę Mieszkańca. Jak co roku na łamach Pulsu Gdańska zapraszamy na przegląd i zestawienie rowerowych projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego.
reklama

Projekty ogólnomiejskie

Nadmorska ścieżka pieszo-rowerowa Stogi Plaża-Górki Zachodnie (etap I)

Zamysłem projektu jest stworzenie trasy rowerowo-spacerowej z głównego wejścia na plażę Stogi do Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich i przystanku tramwaju wodnego. Teraz trasa ma stanowić przede wszystkim leśne połączenie rekreacyjne z zachowaniem piękna natury w tym miejscu. W przyszłości ma być ona połączona z resztą systemu tras rowerowych w Gdańsku. Po uruchomieniu przeprawy promowej z Górek Zachodnich na Wyspę Sobieszewską, ścieżka zyska na znaczeniu i połączy te dwa piękne rezerwaty. Pierwszy etap (na który odbywa się teraz głosowanie) to budowa ponad 2,5 km trasy od ul. Nowotnej do ul. Stogi.

Numer na liście do głosowania: 26

Ciąg rowerowy wzdłuż ul. Małomiejskiej do Traktu św. Wojciecha 

reklama

Jedną z czarnych dziur na rowerowej mapie Gdańska jest z pewnością szybkie połączenie Oruni z Orunią Górną. Mimo wybudowanej trasy wzdłuż potoku oruńskiego najszybszą trasą pozostaje ta wzdłuż Małomiejskiej. Niestety obecnie zgodnie z przepisami rowerzyści zmuszeni są do korzystania z ruchliwej jezdni, na której kierowcy wielokrotnie przekraczają prędkość i wyprzedzają rowerzystów "na gazetę". Dzielnicowy projekt zakłada wyznaczenie połączenia rowerowego od ronda przy Platynowej aż do trasy rowerowej na wale kanału Raduni. 

Numer na liście do głosowania: 2

Korpostrada rowerowa w Oliwie

Połączenie Gdańska z Sopotem wzdłuż głównej arterii - alei Zwycięstwa i Grunwaldzkiej jest niemalże na ukończeniu. Do ciągłości trasy rowerowej po jednej stronie alei brakuje jedynie odcinka między Kołobrzeską, a Derdowskiego w Oliwie. Projekt zawiera budowę wysokiej jakości drogi rowerowej na wyżej wspomnianym odcinku. Trasa pozwoli na sprawny transport międzydzielnicowy, a w szczególności poprawi dojazd do kompleksu Olivia Business Centre.

reklama

Numer na liście do głosowania: 27

mat. BO

Projekty dzielnicowe

ul. Gdańska - Bezpieczna dla rowerów i pieszych (część II) - BRZEŹNO

Po zeszłorocznej wygranej projektu budowy trasy rowerowej wzdłuż Gdańskiej w Brzeźnie przychodzi czas na kontynuację przedsięwzięcia. W ramach inwestycji miałaby powstać droga rowerowa, która wzdłuż ulicy Gdańskiej połączy ulicę Uczniowską z okolicami marketu Biedronka. 

Numer na liście do głosowania: 4

reklama

mat. BO

Droga rowerowa na Suchanino - przedłużenie w rejonie stawu na Suchaninie - SUCHANINO

Na Suchanino z Siedlec i Śródmieścia rowerem najwygodniej jedzie się ulicą Powstańców Warszawskich. Od lat istnieje tam chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerów, jednak trasa na wysokości ulicy Taborowej urywa się. Projekt zakłada poszerzenie chodnika tak, aby dostosować go do ruchu rowerowego aż do okolic stawu na Suchaninie, gdzie rowerzyści będą mogli "zjechać na jezdnię" i osiedlowymi uliczkami kontynuować jazdę w ruchu ogólnym.

Numer na liście do głosowania: 4

Remont ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż alei lipowej na ul. Opackiej - OLIWA

Ulica Opacka w Oliwie pozwala obecnie na ruch rowerowy jedynie w stronę lasów oliwskich. Wzdłuż jezdni biegnie jednak alejka asfaltowa, która z biegiem lat uległa znacznej degradacji. Z uwagi na zabytkowe lipy rosnące między jezdnią a chodnikiem, projekt zawiera remont nawierzchni chodnika z dostosowaniem do zabytkowego drzewostanu. Po remoncie ma zostać dopuszczony tam ruch rowerowy. 

reklama

Numer na liście do głosowania: 7

Na Lechię przez tunel - LETNICA

Obecnie najbardziej komfortową trasą dla pieszych i rowerzystów z Wrzeszcza w drodze na stadion jest tunel pod torami kolejowymi przy ulicy Kochanowskiego. Po niedawnym remoncie tunelu przez PKP stary chodnik został zdewastowany, a obecne rozwiązanie wygląda na mocno prowizoryczne. Projekt zakłada budowę drogi pieszo-rowerowej o szerokości 3 metrów, która połączy tunel z ulicą Narwicką. 

Numer na liście do głosowania: 3

mat. BO

Chodnik i droga rowerowa do przystanku przy ul. Nowa Warszawska - UJEŚCISKO-ŁOSTOWICE

Autor projektu proponuje budowę drogi rowerowej i chodnika, który pozwoli na dojście i dojazd do budowanego przystanku "Unruga" na trasie tramwajowej Nowa Warszawska. Nowy fragment miałby zostać dla bezpieczeństwa oświetlony, a tuż przy przystanku tramwajowym miałyby stanąć stojaki rowerowe, aby stworzyć parking Bike&Ride. Pozwoli to na bezpieczne pozostawienie jednośladu i przesiadkę "drzwi w drzwi" do tramwaju.

Numer na liście do głosowania: 11

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama