reklama

Od 1 stycznia posypią się wysokie mandaty. Kontrole przejdą radia w samochodach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Od 1 stycznia posypią się wysokie mandaty. Kontrole przejdą radia w samochodach - Zdjęcie główne

Abonament RTV. Takie są stawki w 2025 roku | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

TransportOpłata abonamentowa RTV jest już z nami od kilku lat. Na jej mocy, posiadacze radioodbiorników i telewizorów zobowiązani są do uiszczenia miesięcznej bądź rocznej opłaty. W przeciwnym razie grożą wysokie mandaty. Czy abonament RTV obowiązuje także radia samochodowe oraz ile wyniesie kara za brak jego opłacenia? Odpowiadamy.
reklama

Od kilku lat Polacy, którzy posiadają radia lub telewizory, zobowiązani są do cyklicznego opłacania abonamentu RTV. W wielu przypadkach nie jest ona uzależniona od ilości posiadanych odbiorników, ale od ich rodzaju. W przypadku posiadania telewizora i radia zapłacimy jedynie za odbiornik telewizyjny, jeśli posiadamy samo radio, będzie nas obowiązywać stawka za odbiornik radiowy.

Chociaż system wydaje się prosty, to wciąż wielu posiadaczy aut zastanawia się, czy za zamontowane w nich radia należy zapłacić dodatkowo. W zdecydowanej większości przypadków odpowiedź brzmiałaby nie, jednak są jednak pewne wyjątki. 

Te stanowią odbiorniki posiadane w pomieszczeniach oraz pojazdach należących do firm. W tym przypadku ich właściciele zobowiązani są do rejestracji każdego urządzenia oraz uiszczania opłat za każde z nich z osobna. W tych przypadkach obowiązuje również nieco inna taryfa. 

reklama

Abonament RTV — jakie stawki w 2025 roku?

W przeciwieństwie do ostatnich lat, 1 stycznia 2025 roku rozpoczął się pod znakiem dobrych informacji. Po ciągłym wzroście stawki za abonament RTV, w obecnym roku utrzymała ona stan z 2024 roku. Oznacza to, że podstawowa miesięczna stawka za abonament RTV w 2025 roku wyniesie 8,70 zł za radioodbiornik lub 27,30 zł za radioodbiornik i telewizor. Wysokość opłat można jednak zmniejszyć, uzyskując nawet 10% zniżki, opłacając z góry cały rok.

Jeśli jednak nie uiścimy opłaty przed 25 dniem każdego miesiąca, mogą grozić nam wysokie mandaty. W takim przypadku możemy zostać zobligowani do spłaty 30-krotności miesięcznego abonamentu, co w przypadku radia wyniesie 261 złotych a telewizora - 819 złotych.

reklama

Nie rejestrując w porę odbiorników zarówno firmy jak i osoby prywatne mogą otrzymać mandat nawet w wysokości 5400 złotych. Poczta Polska może bowiem wykorzystać prawo do naliczenia zaległych opłat abonamentowych za okres do pięciu lat wstecz. 

Jednocześnie w wielu firmach jeszcze na początku roku mogą pojawić się specjalni kontrolerzy z Poczty Polskiej, którzy sprawdzą auta pod kątem posiadania odbiorników radiowych. Jeśli zauważą niezarejestrowane urządzenie, mają prawo zrobić zdjęcie przez szybę w celu wyciągnięcia dalszych konsekwencji.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama