reklama

Wkrótce nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Sprawdzamy zmiany dla Gdańska

Opublikowano:
Autor:

Wkrótce nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Sprawdzamy zmiany dla Gdańska - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kolej W nocy z 11 na 12 grudnia 2021 roku wejdzie w życie nowy, roczny rozkład jazdy pociągów 2021/2022. Sprawdziliśmy, jakie zmiany w ofercie pociągów SKM, regionalnych i dalekobieżnych czekają na pasażerów podróżujących z Gdańska.
reklama

Grudniowa zmiana rozkładu jazdy pociągów jest największą w całym roku. W drugi weekend grudnia każdego roku wchodzi w życie zmiana rocznego rozkładu jazdy pociągów w wielu europejskich krajach. W Polsce, z uwagi na liczne modernizacje infrastruktury kolejowej, korekty dokonuje się aż pięć razy w roku. 

Nadchodzący rozkład jazdy 2021/2022 nie przewiduje znaczących zmian w ofercie pociągów SKM i regionalnych. Liczba połączeń pozostanie niezmieniona, a korekcie ulegną jedynie godziny odjazdów pociągów. Z największymi muszą liczyć się pasażerowie linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, na której trwa elektryfikacja wraz z budową nowego przystanku Gdańsk Firoga. 

Nowe kierunki i więcej tanich połączeń

W przypadku połączeń dalekobieżnych najważniejszą zmianą będzie uruchomienie zupełnie nowego, codziennego, bezpośredniego połączenia do Grudziądza, Brodnicy i Płocka. Pasażerowie z dojadą tam z Gdańska pociągiem TLK Flisak, który będzie kursował w relacji Gdynia - Katowice przez Tczew, Laskowice Pomorskie, Grudziądz, Jabłonowo Pomorskie, Brodnicę, Rypin, Płock, Kutno, Łowicz, Zgierz, Łódź, Piotrków Trybunalski i Częstochowę. Czas przejazdu będzie dość długi. Wyjazd z Gdańska zaplanowano na godzinę 9:06, a przyjazd do Płocka na 13:45. Pokonanie prawie 273 kilometrów zajmie więc aż 4 godziny i 38 minut. W drogę powrotną z Płocka pociąg wyruszy o 14:15, by dotrzeć do Gdańska o 18:50. Co ciekawe, pociąg ten będzie prowadzony spalinową lokomotywą wypożyczoną od kolei czeskich. 

Dodatkowe, szóste połączenie, zostanie uruchomione do Szczecina. Do stolicy Pomorza Zachodniego po godzinie 10 pojedzie pociąg IC Bryza z Olsztyna. Połączenie to powstanie jednak kosztem jednego bezpośredniego połączenia do Kołobrzegu. IC Bryza obecnie jeździ z Olsztyna do Kołobrzegu. Szczecin Główny będzie jego stacją docelową od 12 grudnia. Bezpośrednie połączenia z Kołobrzegiem w dalszym ciągu zapewnią: poranny TLK Ustronie, TLK Pobrzeże oraz wieczorne pendolino. 

Ciekawe zmiany nastąpią na trasie do Warszawy. Przede wszystkim zwiększy się z 6 do 8 liczba tańszych od pendolino pociągów TLK i IC.  Do pociągów TLK Małopolska, Lubomirski, Pobrzeże, Karpaty, Ustronie i IC Słowiniec, dołączy  poranny pociąg IC Wybrzeże oraz IC Sobieski. W przypadku Sobieskiego, kursującego do Wiednia, nie będzie to zupełnie nowe połączenie. Pociąg ten kursuje od kilku lat, lecz dotychczas było to połączenie droższej kategorii EIC. Teraz będzie to połączenie znacznie tańszej kategorii IC. Co ważne, standard pociągu nie ulegnie przy tym pogorszeniu. Pociąg będzie zestawiany z takich samych wagonów jak dotychczas. Siatkę  tanich połączeń do stolicy uzupełnią weekendowe pociągi IC Parsęta, Laguna oraz TLK Słupia. 

Prawdziwa rewolucja za rok?

Znacznie większe zmiany planowane są w grudniu 2022 roku. Uruchomienie w tym terminie bezpośredniego pociągu do Pragi zapowiadał  kilka miesięcy temu czeski przewoźnik Regio Jet. 

[news:1198826]

Prywatna spółka naszych południowych sąsiadów chciałaby w grudniu przyszłego roku uruchomić także kilka tanich połączeń do Warszawy i Krakowa, Byłyby to pierwsze konkurencyjne dla państwowego przewoźnika PKP Intercity połączenia. 

[news:1203283]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama