O bezpiecznym przejeżdżaniu przez tory przypominali w minionym tygodniu pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Ulotki i materiały edukacyjne były rozdawane między innymi na przejeździe kolejowym w dzielnicy Osowa. Przebiega przez nią linia kolejowa łącząca Gdynię i Kościerzynę.
- Kierowcy powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przyczyną 99 proc. wypadków na przejazdach jest ignorowanie znaku stop oraz czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki, omijanie zapór slalomem i nadmierna prędkość. Skutkiem zdarzeń są ludzkie tragedie, straty materialne, angażowanie służb ratowniczych, utrudnienia w podróży koleją - mówi Karol Jakubowski z zespołu prasowego zarządcy polskiej sieci kolejowej.
Co robić w sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym?
W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga rogatkowego (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 należy podać indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki PLK, który precyzyjnie określa położenie przejazdu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.