Tymczasowy dworzec zbudowany z kontenerów znajduje się na placu między remontowanym budynkiem, restauracją KFC a peronem nr 4. Choć zbudowano go z kontenerów, posiada elewację i duży, dobrze widoczny napis z nazwą dworca i logo Polskich Kolei Państwowych. Obiekt jest dość duży jak na budowlę tego typu. Dzięki zbudowanej pochylni mogą z niego korzystać osoby niepełnosprawne. Tymczasowy dworzec jest piętrowy, lecz do dyspozycji podróżnych pozostaje tylko parter.
Wewnątrz kontenerowego dworca znajduje się dość obszerny jak na tymczasowe warunki hol kasowy. Do dyspozycji pasażerów pozostaje 6 okienek kasowych, płatne toalety, a także dwa automaty biletowe: jeden sprzedający tylko bilety SKM, a drugi także bilety Polregio i PKP Intercity. W obiekcie znajduje się także tzw. Infodworzec, czyli punkt informacyjny, w którym uzyskamy informacje m.in. o poruszaniu się po terenie dworca, pomocy dla niepełnosprawnych, bookcrossingu, ale także na temat poruszania się po Gdańsku. Wewnątrz znajduje się także jedno pomieszczenie z przeznaczeniem na lokal komercyjny, jednak nie jest ono jeszcze zagospodarowane. Na dworcu działa także placówka Poczty Polskiej. Na dworcu nie zabrakło także małej poczekalni wyposażonej w przeniesione z remontowanego budynku ławki i wyświetlacze.
Tak prezentuje się tymczasowy dworzec główny
Jak zmieni się wyremontowany dworzec?
Trwający remont dworca głównego rozpoczął się we wrześniu 2019 roku i potrwa do końca 2021 roku. Dzięki niemu budynek odzyska wewnątrz swoje zabytkowe walory, które utracił na przestrzeni lat. Jednocześnie pojawią się w nim liczne unowocześnienia i udogodnienia dla pasażerów.Zakres prac zakłada:
- odtworzenie witryn kasowych i sklepowych z drewna dębowego, jak na początku XX wieku,
- przywrócenie pierwotnej kolorystyki,
- historyczne oświetlenie w formie kulistych żyrandoli,
- zrekonstruowanie kartuszy wraz z herbami miast (Chojnic, Tczewa, Słupska, Kościerzyny, Malborka, Starogardu Gdańskiego, Lęborka i Sobowidza),
- wyłożenie posadzki żółtymi, granitowymi płytami,
- montaż nowego oznakowania i elektronicznego systemu informacji pasażerskiej,
- dostosowanie obiektu do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
- odtworzenie szklanej kopuły doświetlającej dojście do toalet i pryszniców w skrzydle budynku,
- oczyszczenie cegieł i odświeżenie elewacji, wymiana stolarki okiennej,
- rekonstrukcja dachu w północnej części budynku (zyska formę czterospadową),budowę tarasu nad barem McDonald"s,
- wymianę okrycia dachu na wieży zegarowej,
- iluminację obiektu,
- budowę nowej części tunelu do wysokości głównego wejścia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.