reklama

Dworzec we Wrzeszczu przestanie straszyć. Będzie przebudowa [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KolejPolskie Koleje Państwowe przygotowują się do przebudowy zaniedbanego budynku dworca Gdańsk Wrzeszcz. Obiekt od lat był w złym stanie, a w ostatnim czasie mocno kontrastuje z wyremontowanymi peronami.
reklama

Budynek dworca kolejowego we Wrzeszczu pochodzi z 1952 roku. Wcześniej w jego miejscu stał obiekt niemal identyczny jak dzisiejszy dworzec w Wejherowie z 1868 roku. Niestety zabytkowy dworzec uległ zniszczeniu podczas II Wojny Światowej. Nowy parterowy budynek zbudowano w stylu charakterystycznym dla okresu PRLu. Mimo estetyzacji w latach 2014-2015 obiekt nie jest ani ładny, ani komfortowy dla podróżnych. Jest on przede wszystkim zbyt mały w stosunku do liczby korzystających z niego pasażerów.

PKP S.A. w końcu ogłosiło przetarg na jego przebudowę. Kolejarze chcą wyburzyć znajdujące się po wschodniej stronie dobudówki i powiększyć obiekt. Zostanie on także podwyższony do 7,35 metra. Obiekt zyska nową, dynamiczną i wyrazistą formę architektoniczną. Będzie się cechowała znacznym wykorzystaniem szkła i stali. Charakterystycznym elementem będzie ścięty, zielony dach.

reklama

Wewnątrz zaplanowano hol główny z poczekalnią dla podróżnych i kasy biletowe. Nie zabraknie toalet,  także lokali usługowych. Przewidziano 3 pomieszczenia na tego typu działalność. Kolejarze czekają na oferty do 26 stycznia. Przebudowę dworca chcą wykonać za 14,217 mln zł netto. Prace mają potrwać 18 miesięcy, a więc odnowionego budynku skorzystamy najwcześniej w 2022 roku. Podczas prac będzie funkcjonował dworzec tymczasowy. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama