Most Siennicki, zamknięty ze względu na zły stan techniczny, przejdzie pilne prace naprawcze. Kluczowe będzie odciążenie przyczółków oraz montaż tymczasowych podpór.
Tymczasowe rozwiązania i przyszła modernizacja
Władze miasta już teraz planują kompleksową przebudowę mostu, która potrwa dwa lata. Rozpoczęcie prac związanych z przebudową Mostu Siennickiego nie wykluczą jednak powrotu pieszych i rowerzystów.
— Zgodnie z harmonogramem, w kwietniu planujemy ogłosić przetarg na budowę mostu. 27 marca złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, a w kwietniu rozpoczynamy postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane ruszą w lipcu. Oznacza to, że gdy przywrócimy ruch pieszy i rowerowy, na plac budowy wejdzie wykonawca, który będzie miał dwa lata na realizację całego przedsięwzięcia. Naszym priorytetem jest zapewnienie ciągłości ruchu pieszego i rowerowego przez cały okres przebudowy mostu – powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki.
Zakres planowanej modernizacji obejmie całkowitą przebudowę przyczółków z wzmocnieniem ich palami o długości 20 metrów oraz montaż nowoczesnego monitoringu.
Promy nadal w gotowości
Aby zapewnić mieszkańcom Wyspy Portowej alternatywne połączenie, miasto uruchomiło przeprawę promową, z której skorzystało już ponad 42 tys. pieszych i 11,5 tys. rowerzystów. Zainteresowanie transportem wodnym utrzymuje się na wysokim poziomie – tylko w ostatnich dniach z promu korzystało średnio ponad 600 osób dziennie.
— Już teraz zapewniamy możliwość przeprawy pieszych i rowerzystów, a w związku ze znacznym wzrostem liczby rowerzystów od połowy marca, podjęliśmy decyzję, że jednorazowo na promie może być transportowanych aż 50 rowerów. To szczególnie istotna informacja w godzinach szczytu — podaje Piotr Borawski.
Władze Gdańska zapewniają, że przeprawa będzie funkcjonować do czasu zakończenia modernizacji mostu. Ponadto trwają konsultacje z radami dzielnic, aby dostosować komunikację publiczną do potrzeb mieszkańców. Prom ma zniknąć zaraz po otwarciu mostu dla pieszych i rowerzystów. Po jego otwarciu pod mostem ma również zostać przywrócony ruch żeglugowy.
Prace wykona firma „MOST” Sp. z o.o., a koszt inwestycji wyniesie 4,6 mln zł. Miasto przewiduje, że jeśli nie wystąpią nieprzewidziane opóźnienia, ruch pieszy i rowerowy zostanie wznowiony w czerwcu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.