reklama

Darmowe przejazdy autostradą A1 dobiegły końca. Wielkie zmiany zaczną się już 1 stycznia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Darmowe przejazdy autostradą A1 dobiegły końca. Wielkie zmiany zaczną się już 1 stycznia - Zdjęcie główne

foto gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

TransportPo wielu miesiącach finansowego odciążenia, zmotoryzowanych czeka ogromna zmiana. Kierowcy samochodów osobowych i motocykliści ponownie będą musieli płacić za przejazd autostradą A1. Opłaty wznowione zostaną już na początku Nowego Roku. Zapłacimy wiecej niż przed wprowadzeniem tymczasowych zmian?
reklama

Wracają opłaty na autostradzie A1

Od 1 stycznia 2025 roku kierowcy samochodów osobowych oraz motocykli ponownie będą musieli płacić za przejazd autostradą A1. Jak poinformowała spółka Gdańsk Transport Company (GTC), opłaty zostaną wznowione od godziny 00:00. Dotyczy to pojazdów kategorii 1 i 1A, korzystających z AmberOne Autostrady A1.

– Stawki za przejazd dla pojazdów wszystkich kategorii pozostają takie same jak przed wprowadzeniem zwolnienia  w 2023 roku – mówi Anna Kordecka, rzecznik GTC

Kierowcy płacący kartą lub gotówką będą musieli pobrać bilet przy wjeździe, a następnie uregulować należność przy zjeździe z autostrady. Dla użytkowników systemu AmberGO zasady pozostają bez zmian – opłaty zostaną pobrane automatycznie, bez konieczności zatrzymywania się przy bramkach.

reklama

Kto korzystał z darmowego przejazdu A1?

Bezpłatny przejazd autostradą A1 był dostępny od 4 września 2023 roku. Wówczas cała autostrada A1 była bezpłatna dla pojazdów osobowych oraz motocykli, łącznie z odcinkiem koncesyjnym. Bezpłatny był więc przejazd trasą o długości 567 km od przejścia w Gorzyczkach do Trójmiasta.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał wówczas, że „zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy politykę uwalniania autostrad od opłat za przejazd samochodami osobowymi i motocyklami. Odcinki państwowe są już bezpłatne, wprowadziliśmy wakacyjne zwolnienie za przejazd A1 na trasie Gdańsk – Toruń…”.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zaznaczył, że poprzednicy wprowadzali opłaty na autostradach czyniąc je trudno dostępnymi dla zwykłego kierowcy.

reklama

Wprowadzone zwolnienie miało także swoje ograniczenia. Dotyczyło jedynie pojazdów osobowych o dwóch osiach oraz motocykli, natomiast nie obejmowało pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

Decyzja o darmowych przejazdach była częścią polityki mającej na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie kosztów podróży dla Polaków. Teraz, po dwóch latach, ta forma wsparcia dla kierowców dobiega końca.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama