reklama

Trzech zawodników gdańskiego klubu pojedzie na mistrzostwa świata!

Opublikowano:
Autor:

Trzech zawodników gdańskiego klubu pojedzie na mistrzostwa świata! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SportSelekcjoner Marcin Lijewski powołał szeroką kadrę na turniej towarzyski 4 Nations Cup (8-10 stycznia 2025) oraz finały Mistrzostw Świata 2025 (14 stycznia – 2 luty), które odbędą się w Danii, Chorwacji oraz Norwegii. Wśród wybrańców polskiego szkoleniowca są trzej szczypiornści Wybrzeża Gdańsk - Jakub Będzikowski, Mikołaj Czapliński oraz Maciej Papina.
reklama

Test-turniej 

Zgrupowanie odbędzie się w Płocku. Zawodnicy będą musieli się stawić tamże 26 grudnia. W ciągu czterech kolejnych dni odbędą się konsultacje szkoleniowe, a po nich rozpocznie się właściwy obóz przygotowawczy, podczas którego Polaków czeka m.in. rywalizacja w ramach turnieju 4 Nations Cup. Formę drużyny sprawdzą Austriacy (8.01.,g. 20:30), Japończycy (9.01., g. 20:30) oraz Tunezyjczycy (10.01., g. 20:30). Biało-Czerwoni opuszczą kraj 13 stycznia i udadzą się do Danii, gdzie czekać ich będzie rywalizacja z najlepszymi zespołami światowego „handballu”. 

Niespodziewane problemy w walce o awans

W turnieju finałowym mistrzostw świata wezmą udział 32 drużyny. Oprócz gospodarzy (Chorwacji, Danii, Norwegii) automatyczny awans uzyskały trzy najwyżej sklasyfikowane drużyny na Mistrzostwach Europy 2024 (Francja, Szwecja, Niemcy - mimo, że zajęli 4.miejsce, ale aktualni wicemistrzowie Duńczycy, są gospodarzami, więc nasi zachodni sąsiedzi dostali miejsce na mundialu w „spadku”), TOP 4 mistrzostw Azji 2024 (Katar, Japonia, Bahrajn, Kuwejt), najlepsza „piątka” mistrzostw Afryki 2024 (Egipt, Algieria, Tunezja, Cape Verde, Gwinea), mistrz Ameryki Północnej i Środkowej 2024 (Kuba), podium mistrzostw Ameryki Południowej (Brazylia, Argentyna, Chile) oraz państwa, które otrzymały „dziką kartę” IHF - Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (Szwajcaria oraz USA). 

reklama

O resztę miejsc (11) walczyły europejskie drużyny w ramach play-offów. Spośród 22 ekip – 18 z nich brało udział podczas ME 2024 (w tym także Polska), a cztery musiały wywalczyć prawo gry w ramach preelimnacji (Włochy, Estonia, Słowacja, Litwa). Te ekipy nie były rozstawione, podczas gdy Biało-Czerwonych umieszczono w pierwszego koszyku (jako jedna z 11 najwyższej sklasyfikowanych drużyn europejskiego czempionatu). 

Podopieczni Marcina Lijewskiego trafili na Słowaków, którzy przysporzyli wiele problemów kadrze narodowej. W pierwszym meczu, rozgrywanym w Ergo Arenie, niespodziewanie górą byli południowi sąsiedzi (28:29), ale w rewanżu Polacy odrobili straty, pewnie wygrywając różnicą ośmiu goli (33:25) i uzyskali przepustkę do przyszłorocznej imprezy.

reklama

Debiuty na światowej arenie

Wszyscy trzej zawodnicy Wybrzeża nie mieli okazji jeszcze w swojej karierze seniorskiej grać na mistrzostwach świata, choć jeden z nich ma doświadczenie z turniejów rangi międzynarodowej -Mikołaj Czapliński znalazł się w kadrze na turniej finałowy Mistrzostw Europy 2022 oraz 2024. W ostatniej edycji krajowego czempionatu zdobył nawet cztery gole podczas zmagań w fazie grupowej.

Z kolei Maciej Papina swój debiut w Biało-Czerwonych barwach zanotował niedawno, bowiem 9 maja 2024 r. podczas pierwszego meczu w ramach play-offów do mistrzostw świata 2025 ze Słowacją w Ergo Arenie, który kadra sensacyjnie przegrała 28:29. 

Nie będzie on jedynym rozgrywającym powołanym do kadry narodowej, który gra na co dzień w Gdańsku bowiem Marcin Lijewski znalazł miejsce w kadrze także dla Jakuba Będzikowskiego. 21-latek regularnie występował w juniorskich reprezentacjach Polski z sukcesami – w 2021 roku zdobył złoty medal mistrzostwa Europy do lat 19 drugiej dywizji w 2021 roku. W seniorskim zespole zadebiutował rok później w marcu podczas towarzyskiej rywalizacji ze Szwedami (24:27). 

reklama

Kiedy odbędą się XXIX Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn?

Impreza, której gospodarzami są Chorwacja, Dania i Norwegia, rozpocznie się 14 stycznia 2025 roku od fazy grupowej - drużyny podzielono na 8 grup po cztery w każdej. W grupie A Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami (15.01, g. 20:30 ), Czechami (17.01, g. 18:00) oraz Szwajcarią (19.01, g. 15:30) na obiekcie Jyske Bank Boxen w duńskiej miejscowości Herning.

Trzy najlepsze ekipy z każdej grupy będą grały w drugiej fazie grupowej (21-26 stycznia), a pozostałe zagrają w ramach tzw. Pucharu Prezydenta (często nazywanym „pucharem pocieszenia”). 24 drużyny zostaną podzielone na cztery grupy po sześć w każdej. Przepustkę do fazy pucharowej (28 stycznia- 2 lutego) uzyskają dwie najlepsze ekipy z każdej grupy.  

Mundial zakończy się 2 lutego dwoma spotkaniami o medale w Unity Arena w Baerum (Norwegia) – najpierw na parkiet wyjdą przegrani półfinaliści (godz. 15:30), a potem rozpocznie się wielki finał (godz. 18:00).

Dwa lata wcześniej Polacy organizowali światowy czempionat wraz ze Szwedami. Drużyna prowadzona przez Patryka Rombla (dzisiejszego trenera Wybrzeża Gdańsk) zajęła wówczas 15.miejsce. Biało-Czerwoni na swoim koncie mają cztery medale mistrzostw świata – trzykrotnie zdobyli brąz (1982,2009,2015) oraz raz srebro (2007). 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama