Ośmiu wybitnych kucharzy, osiem dań nawiązujących do dawnej, pomorskiej kuchni. Tak można podsumować spotkanie z cyklu Historyczny Stół Kulinarny które odbyło się w Sopocie.
Historyczny Stół Kulinarny to cykl prestiżowych wydarzeń branżowych poświęconych regionalnej kuchni polskiej. Po Zakopanem, Warszawie i Krakowie przyszedł czas na Trójmiasto – 22 października w hotelu Sofitel Grand Sopot goście spróbowali osiem dań nawiązujących do dawnej, pomorskiej kuchni.
– Ideą organizowanych przez nas spotkań jest próba zdefiniowania i opowiedzenia o historii kulinarnej danego regionu. Podczas wydarzeń zwracamy uwagę na fakt, że nasza kuchnia jest pełna ciekawych i zaskakujących smaków – mówi Magdalena Figurna, rzecznik prasowy MAKRO. - Poszukujemy starych receptur, by inspirując szefów kuchni skłonić ich do proponowania gościom nowych dań, opartych o produkty i przepisy, królujące dawniej na naszych stołach – dodaje.
Kuchnia pomorska potrafi zdziwić dziś tak, jak potrafiła zaskoczyć dawniej. Mieszkańcy w przedziwny sposób łączyli smaki – cynamon dodawali do zup, gałkę muszkatołową do deserów, a tort robili z kiszonej kapusty. Takie połączenia budziły zaskoczenie, a dziś są to smaki, które wyróżniają kuchnię pomorską. Tutaj poznamy smaki, które w głębi kraju się nie pojawiały.
Hanna Dzielińska, dziennikarka i popularyzatorka historii kultury i sztuki
Możesz sam spróbować
Podczas wydarzenia ogłoszono uruchomienie trójmiejskiego szlaku kulinarnego. – W 24 lokalnych restauracjach mieszkańcy i turyści mogą spróbować historycznego dania w nowoczesnej interpretacji szefa kuchni. Dodatkowo goście, zarówno we wkładce do menu oraz na stronie www.polskieskarby.pl, mogą przeczytać historie o kuchni Pomorza i Kaszub. W ten sposób chcemy zachęcić konsumentów, jak i szefów kuchni, do poszukiwania ciekawych skarbów kulinarnych kuchni polskiej, które również można znaleźć na Pomorzu – tłumaczy Magdalena Figurna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.