Strzelasz przed Sylwestrem? Szykuj się na mandat
Wiele samorządów w Polsce i na świecie decyduje się na wprowadzenie zakazów korzystania z wyrobów pirotechnicznych. Powód jest prosty - nawet kilka tygodni przed Nowym Rokiem, wiele osób "testuje" swoje sylwestrowe zakupy. Takie sytuacje mają też miejsce w pierwszych tygodniach stycznia. Gdańscy radni podjęli uchwałę w tej sprawie jednak już 19 lat temu.
- Zgodnie z Uchwałą Nr XIX/587/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 22 stycznia 2004 roku na terenie Gdańska obowiązuje zakaz używania materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznych. 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku zostały wyłączone z zakazu - mówi nam Paulina Chełmińska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Wartym podkreślenia jest, że profilaktyczny zakaz obowiązuje cały rok, z Warte 31 grudnia i 1 stycznia. Obowiązuje on jednak jedynie w miejscach publicznych. Nie oznacza to, że korzystając z wyrobów pirotechnicznych na swojej posesji, nie narażamy się na kary. Za zakłócanie porządku, czy łamanie wyżej wspomnianej uchwały, Straż Miejska może nałożyć surowy mandat.
- (Straż Miejska - przyp. red.) Może natomiast interweniować w przypadku zakłócania porządku (art.51 KW) oraz w przypadku łamania uchwały nr XIX/587/04 Rady Miasta Gdańska. Wówczas strażnicy mogą nałożyć mandat w wysokości do 500 zł - dodaje Chełmińska.
Strażnicy nie podejmą jednak interwencji w przypadku nieodpowiedniego obchodzenia się ze środkami pirotechnicznymi. Mowa tu o chociażby korzystaniu z fajerwerków, czy petard przez nieletnich lub niezachowaniu należytej ostrożności. Te kwestie leżą w gestii policjantów.
[news:1509430]
Fajerwerków na terenach miejskich nie kupisz
Od tego roku, we Wrocławiu obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży wyrobów pirotechnicznych na terenach miejskich (np. targowiskach). Okazuje się, że również w naszym mieście takie regulacje obowiązują.
- Zgodnie z regulaminem targowisk miejskich w Gdańsku, przyjętym uchwałą Rady Miasta Gdańska, na ich terenach obowiązuje zakaz sprzedaży artykułów pirotechnicznych - informuje nas rozmówczyni.
Również miejski sylwester będzie pozbawiony pokazu fajerwerków. Choć urzędnicy nie przyznają wprost, chodzi tu zapewne o dobro braci mniejszych.
[news:1503138]
Policjanci uczulają też przed sprzedażą wyrobów pirotechnicznych nieletnim. Taki proceder może naprawdę uderzyć po kieszeni sprzedawców, ale nie tylko.
- Zgodnie z przepisami obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Niestosowanie się do tych przepisów jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności - przypomina Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
To właśnie dzieci i młodzież są najczęściej ofiarami nieostrożnego obchodzenia się z fajerwerkami, czy petardami.
W trosce o braci mniejszych
Materiały pirotechniczne, choć cieszą oko, to niosą za sobą wiele szkód. Jak co roku, wiele mieszkańców oraz organizacji społecznych podnosi apel o niekorzystanie z fajerwerków i petard. To ogromne zagrożenie dla zwierząt, ale także zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby. Wystarczy w noc sylwestrową zajrzeń na mapę z czujnikami smogu.
- Kochane dzieci! Fajerwerki nie lecą w kosmos. Kiedy wybuchają, potrafią ŚMIERTELNIE przestraszyć zwierzęta, ale dla NAS też mają coś śmiertelnie groźnego. Trujące, rakotwórcze spaliny, które zatruwają powietrze, glebę i wodę. Można się oszukiwać, że tych spalin jest mało, ale corocznie w Polsce spalamy prawie 200 tysięcy TON frajerwerków. Trucizna nie leci w kosmos. Smacznego. Spróbujcie uświadomić to rodzicom. W czasach, gdy oni byli dziećmi, nikt nie informował ich o tych złych skutkach zabawy fajerwerkami. Kupują fajerwerki, żeby sprawić wam radość. Zabijanie zwierząt i oddychanie trującym powietrzem sprawi wam radość? Dziś fajerwerki są OBCIACHOWE - czytamy w jednym z wielu apeli mieszkańców.
Zwolenników materiałów pirotechnicznych jest jednak równie wiele. Tłumaczą oni głównie, że "to jedyna taka noc w roku" lub "ogromna frajda dla dzieci".
Bez względu na decyzję, mundurowi apelują o szczególną uwagę i ostrożność. Również urzędnicy przypominają, żeby wszystkie swoje wątpliwości zgłaszać.
- Kontrole wyrobów pirotechnicznych widowiskowych oferowanych konsumentom prowadzi Inspekcja Handlowa. Przypadki sprzedaży wyrobów pirotechnicznych nieletnim, niewłaściwego użytkowania wyrobów czy naruszania przepisów dotyczących punktów sprzedaży należy zgłaszać Policji - kończy Paulina Chełmińska.
[news:1512389]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.