W ostatnich tygodniach ogrodnicy na południu kraju drżą przed nowym szkodnikiem, który atakuje iglaki i rośliny z rodziny cyprysowatych. Jest nim ciepłolubny chrząszcz z rodziny bogatkowatych pochodzący z regionu Morza Śródziemnego. Do Polski dotarł wraz ze zmianami klimatu i już dziesiątkuje jałowce, cyprysy i żywotniki.
Pierwotnie występował w regionie basenu Morza Śródziemnego, skąd na początku XXI wieku rozpoczęła się jego szybka ekspansja na północ Europy. Stał się gatunkiem często występującym na terenach zurbanizowanych, czemu sprzyjają specyficzne warunki termiczne oraz duża dostępność roślin żywicielskich często wysadzanych na terenach miejskich — informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Inwazyjny gatunek szkodnika zaobserwowany w Polsce
Do tej pory szkodnika odnotowano m.in. na Podkarpaciu. Tamtejsi ogrodnicy zauważyli bowiem nagłe pogorszenie się kondycji i wyglądu żywotników i krzewów rosnących w pobliżu budynków. W trakcie oględzin roślin pracownicy PIORN odnotowali w nich otworki wylotowe chrząszczy oraz pionowe pęknięcia kory.
Jego rozprzestrzenianie się będzie naturalnie kontynuowane w następstwie zmian klimatu. Na terenie województwa pomorskiego nie było to tej pory oficjalnie potwierdzonego wykrycia — mówi w rozmowie z Pulsem Gdańska Romuald Dabulis z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku.
Jak skutecznie zwalczać dumka jałowcowego? Sprawdzone metody ochrony roślin
Dumk jałowcowy to groźny szkodnik, który może wyrządzić znaczne szkody w ogrodach i uprawach. Najskuteczniejszą metodą jego zwalczania jest wycinanie i niszczenie zaatakowanych roślin — najlepiej przed okresem wylotu dorosłych osobników, który przypada od maja do sierpnia. Usuwanie zasiedlonych egzemplarzy w odpowiednim czasie znacząco ogranicza rozprzestrzenianie się szkodnika i pozwala zahamować jego rozwój w kolejnych sezonach.Kluczowe w walce z dumkiem jałowcowym jest również działanie prewencyjne. Regularna lustracja terenów zagrożonych obecnością tego chrząszcza umożliwia jego wczesne wykrycie i minimalizację strat. Profilaktyka, polegająca na monitorowaniu stanu zdrowotnego roślin, to podstawa skutecznej ochrony ogrodów i szkółek przed inwazją szkodnika. Dzięki odpowiednio wczesnej reakcji możliwe jest ograniczenie jego szkodliwości bez konieczności stosowania środków chemicznych.
Komentarze (0)