reklama

Kiedy kolejne parki przejdą metamorfozy? Sprawdzamy plany miejskich urzędników

Opublikowano:
Autor:

Kiedy kolejne parki przejdą metamorfozy? Sprawdzamy plany miejskich urzędników - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Styl życia
reklama

Mieszkańcy Gdańska są pod wrażeniem odmiany, jakiej doczekał się Park Oruński. Na usta nasuwa się pytanie czy w planach są kolejne tego typu przedsięwzięcia. Parków w Gdańsku jest bowiem sporo, ale wiele z nich jest mocno zaniedbanych.

Na terenie Gdańska znajduje się dziś łącznie 21 parków będących pod zarządem Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Prawie połowa z nich, bo aż 10, znajduje się we Wrzeszczu. Kolejne 6 parków znajduje się w Śródmieściu, a 2 w Oliwie. Pozostałe znajdują się w pasie nadmorskim. W ostatnich latach kompleksowej rewaloryzacji poddano tylko Park Oruński. Postanowiliśmy sprawdzić, czy miasto planuje zadbać także o inne miejskie ogrody.

- Kompleksowej rewitalizacji  w ostatnich latach za wyjątkiem Parku Oruńskiego nie poddano żadnego parku. Są natomiast plany rewaloryzacji Parku Jana Pawła II oraz Parku Steffensów Termin ich realizacji nie jest jednak określony. Na przykład Park Jana Pawła II realizowany jest małymi etapami. Najprawdopodobniej najwcześniej zrealizowany zostanie Park Steffensów - tłumaczy w rozmowie z serwisem Puls Gdańska Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Kompleksowa rewitalizacja całkowicie odmienia wizerunek parku, podnosząc jego atrakcyjność i uwydatniając walory. W ramach takiego przedsięwzięcia przeprowadza się liczne prace, takie jak:

  • remont ciągów pieszych,
  • nowe oświetlenie lub modernizacja istniejącego
  • modernizacja/remont istniejących obiektów (zwłaszcza w parkach zabytkowych)
  • wymiana elementów małej architektury np. kosze, ławki, stojaki rowerowe itp.
  • nowe elementy małej architektury jak np. altany, pergole, rzeźby, pomniki, place zabaw itp.
  • remont ogrodzeń istniejących lub wybudowanie nowych
  • rewitalizacja cieków i zbiorników wodnych
  • prace w drzewostanie oraz nowe nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej.
Efekty takich prac możemy oglądać właśnie w Parku Oruńskim.

Kiedy Park Oliwski?

Park Oliwski jest najbardziej znanym i reprezentacyjnym ogrodem Gdańska. Pośród licznych reprezentacyjnych miejsc znajdują się w nim także obszary dość zaniedbane. Stare, asfaltowe alejki i zdegradowane trawniki negatywnie wpływają na odbiór całego obiektu. Aktualnie trwa w parku remont mostku nieopodal ogrodu japońskiego. Docelowo w planie są jednak również kompleksowe prace.

- Od kilku lat planowana jest rewaloryzacja Parku Oliwskiego, jej czas nie jest jeszcze określony, ponieważ najpierw konieczne jest zlecenie kwerendy materiałów archiwalnych oraz badania archeologiczne, które były rekomendowane przez Rade Programowej Parku Oliwskiego - tłumaczy Magdalena Kilian.

Jak zapewnia ZDiZ rewaloryzacja Parku Oliwskiego będzie miała charakter kompleksowy i uwzględni m.in. wymianę nawierzchni alejek.

Jak na razie to są jedyne parki, które wytypowano do rewitalizacji. Niestety potrzeby są znacznie większe, na terenie wielu innych obiektów. Jednym nich jest Park Akademicki przy Politechnice Gdańskiej, na miejscu którego mieścił się kiedyś cmentarz ewangelicki. Stanowi on ciąg komunikacyjny, którym studenci poruszają się z przystanku tramwajowego oraz SKMki na uczelnię. Od lat podczas niekorzystnej aury przejście nim nie należy do przyjemniejszych. Na nierównej nawierzchni alejki tworzą się bowiem liczne kałuże. To miejsce niestety musi poczekać na swoją kolej bliżej nieokreślony czas.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama