reklama

Czy Gdańsk jest gotowy na powódź?

Opublikowano:
Autor:

Czy Gdańsk jest gotowy na powódź?  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Styl życia W miniony czwartek miejskie i mundurowe służby prowadziły serię ćwiczeń przeciwpowodziowych w czterech miejscach. Sprawdzano czas reakcji, działanie systemów alarmowych i potencjalne scenariusze. Jak nasze miasto jest zabezpieczone na wypadek powodzi?
reklama

4 lokalizacje, 4 scenariusze

Od godziny 12.00 za pomocą dynamicznego powiadamiania o sytuacji kryzysowej, dysponowano odpowiednie środki i służby w różne miejsca Gdańska. Konieczna była ewakuacja mieszkańców, czy sprawdzania się w różnych sytuacjach, np. podczas zalania ul. 3 Maja na wysokości Węzła Groddecka. W ćwiczeniach brali udział: policjanci, strażacy, strażnicy miejscy i pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Gdańskich Wód. Co działo się w poszczególnych miejscach?

  • w rejonie skrzyżowania ul. Swojskiej z ul. Twardą i ul. Okrąg podniósł się poziom wody w potoku Strzyża poprzez "cofkę",
  • na wysokości ul. Kutnowskiej poziom wody w Martwej Wiśle znacząco się podniósł z uwagi na wysoki stan napełnienia Bałtyku. Wyniki osiągnęły stan alarmowy, więc konieczna była ewakuacja,
  • przy ul. Kamienna Grobla przestała funkcjonować przepompownia deszczówki o tej samej nazwie. Zanik napięcia i podnoszący się poziom wody w Nowej Motławie utrudnił spływ wód z kanalizacji deszczowej. Gdańskie Wody muszą przywrócić zasilanie awaryjne,
  • na Węźle Groddecka, nastąpił nagły spływ wody w kierunku ulicy Nowe Ogrody. Służby musiały opanować ruch drogowy w okolicy.
Ćwiczenia pozwoliły w miarę realny sposób odwzorować sytuacje kryzysowe oraz sprawdzić czas reakcji i specjalistyczny sprzęt w akcji. 

Uczymy się na błędach?

Ciężko zauważyć, że praktycznie co roku mamy w Gdańsku do czynienia z zalanymi ulicami i nawałnicami. Sytuacji nie poprawia pogłębiający się kryzys klimatyczny, który powoduje między innymi bardziej zmienną i mniej przewidywalną pogodę.

- Praktycznie co roku mamy do czynienia z zalaniami ulic. Dlatego bez dobrej współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego nie możemy skutecznie pomagać mieszkańcom. Takie ćwiczenia są ważne: ćwiczymy współpracę na mieście, wymianę informacji, poznajemy się - podkreśla bryg. Jacek Jakóbczyk, oficer prasowy KM PSP w Gdańsku.

W czwartkowe działania było zaangażowanych około 20 strażaków. W podobnym tonie wypowiada się zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku,

- Ważne jest to, że nastąpiła właściwa wymiana informacji, dysponowanie sił i środków do zdarzeń, a także ocena sytuacji na miejscu. Uważam, że ćwiczenia zostały zrealizowane dość sprawnie - stwierdza Krzysztof Domagalski.

Miejsca wybrane podczas ćwiczeń również były nieprzypadkowe, Do czasu niedawnej modernizacji, skrzyżowanie ul. Nowe Ogrody z 3 Maja było regularnie zalewane podczas większych opadów.

W ciągu najbliższych tygodni urzędnicy i służby będą ewaluowali swoje działania i oceniali, czy wszystko zostało wykonane skutecznie. Czwartkowy test sprawdził również sprzęt miejskiej spółki Gdańskie Wody. Ta dysponuje dmuchanymi zaporami, samo odami z dźwigami HDS, agregatami prądotwórczymi czy pompami przenośnymi.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama