reklama

Czy domowa przemoc ma płeć? Policyjne statystyki jasno wskazują odpowiedź

Opublikowano:
Autor:

Czy domowa przemoc ma płeć? Policyjne statystyki jasno wskazują odpowiedź - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Styl życiaPo przestępstwach przeciwko mieniu i życiu, znęcanie się nad rodziną jest najczęściej popełnianym przestępstwem w Polsce – alarmuje gdański oddział Centrum Praw Kobiet. Fundacja uruchomiła właśnie kolejny program skierowany do kobiet doświadczających domowej przemocy.
reklama

Ofiarami przemocy domowej mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jak wskazują statystyki prowadzone przez gdańskich policjantów w 2019 roku na terenie miasta aż 4200 osób było lub mogło być dotknięte przemocą w rodzinie. Prawie 73 procent z nich to kobiety, 579 osób to małoletni, a 560 osób to mężczyźni. W tym samym roku policjanci zatrzymali 594 osób podejrzewanych o znęcanie się nad członkami rodziny - 568 to mężczyźni i 25 to kobiety.

- Przemoc w rodzinie nie jest zjawiskiem neutralnym płciowo - płeć w przypadku przemocy w rodzinie ma olbrzymie znaczenie. Wszystkie organizacje międzynarodowe, w tym europejskie i polskie, od wielu lat podkreślają, że na przemoc w rodzinie i przemoc w związkach intymnych najbardziej narażone są kobiety i dziewczęta. Nie ma wyjątku od tej reguły - mówi Aleksandra Mosiołek, dyrektorka Fundacji Centrum Praw Kobiet w Gdańsku.

reklama

Jak zaznacza przedstawicielka CPK, bez podkreślania, że to kobiety najczęściej stają się ofiarami każdego rodzaju przemocy, trudno przygotować skuteczne programy i trudno temu zjawisku przeciwdziałać.

Alkohol nie tłumaczy przemocy

Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń jeszcze w jednej kwestii. Znęcanie się nad członkami rodziny często związane jest z problemem nadużywania alkoholu przez sprawców przemocy domowej. Wciąż znaczna część osób stosujących przemoc w rodzinie zatrzymywanych podczas policyjnych interwencji jest pod wpływem alkoholu.

Gdański oddział Centrum Praw Kobiet rozpoczął realizację programu “Jesteśmy w tym razem”. Skierowany jest on do kobiet doświadczających przemocy w rodzinie, w której występują problemy alkoholowe. Dzięki finansowaniu z budżetu Gdańska, fundacja zaoferuje potrzebującym kobietom oraz ich dzieciom bezpłatną, kompleksową pomoc psychologiczną oraz prawną.

reklama

Kobiety, które zgłoszą się do CPK będą otrzymają też porady w zakresie uprawnień do świadczeń pomocy społecznej, rodzinnych, zasiłków czy możliwości otrzymania wsparcia kierowanego do rodzin dotkniętych problemem alkoholowym, w tym ofercie terapii uzależnień.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama