W liście otwartym skierowanym do prezydent Gdańska i radnych mieszkańcy Przeróbki wyrazili swój sprzeciw wobec planowanej budowy schroniska dla bezdomnych przy ul. Siennickiej. Podkreślają, że chcą być traktowani jako partnerzy w decyzjach dotyczących ich miejsca zamieszkania. Na razie czują się w swojej dzielnicy „coraz bardziej obco”.
Przeróbka – dzielnica, w której tworzy się „getto”?
Mieszkańcy zwrócili uwagę na specyficzne uwarunkowania swojej dzielnicy, która zajmuje niewielki obszar – zaledwie 2,5% powierzchni Gdańska – ale jest miejscem wielu uciążliwych działalności.
– Na tym niewielkim obszarze skoncentrowanych jest kilka trudnych społecznie działalności, które nie przynoszą mieszkańcom korzyści, a w odczuwalny sposób wpływają na obniżenie komfortu życia – zaznaczają autorzy listu.
Na terenie Przeróbki istnieje bowiem zakład karny, który ma charakter półotwarty, a także powstaje wiele hosteli dla imigrantów zarobkowych.
– Dodatkowo przez dzielnicę przebiega jedna z ważniejszych linii kolejowych, którą każdego dnia przejeżdżają dziesiąty transportów kolejowych, także z materiałami pylącymi – dodają w liście mieszkańcy gdańskiej dzielnicy.
Mieszkańcy obawiają się, że budowa schroniska jeszcze bardziej obciąży ich dzielnicę i pogłębi istniejące napięcia społeczne.
Można odnieść wrażenie, że tworzenie tego typu uciążliwych obiektów, przypomina tworzenie „gett”. Podczas II wojny światowej Niemcy skupiali w gettach miejskie i okoliczne społeczności żydowskie. Panujące tam warunki były naprawdę tragiczne. Często getta były zamkniętymi dzielnicami, w których Żydzi separowani byli od ludności nieżydowskiej. Oczywiście w Gdańsku nikt gett, jakie znamy z historii, nie tworzy. Jednak skupianie zakładu karnego, hosteli dla imigrantów i schroniska dla bezdomnych na tak małej przestrzeni, pośród „zwyczajnych” gdańszczan może wydawać się dla mieszkańców niesprawiedliwa i nad wyraz uciążliwa.
Co o budowie schroniska mówi urząd miasta?
Udało nam się otrzymać odpowiedź gdańskiego urzędu w sprawie planowanej inwestycji w Przeróbce. W odpowiedzi na list mieszkańców urząd podkreślił, że realizacja schroniska przy ul. Siennickiej jest niezbędna, ponieważ Gdańsk ma obowiązek zapewnienia wsparcia osobom w kryzysie bezdomności. Tłumaczy także, dlaczego wybrano właśnie tę dzielnicę, a nie inną.Pod schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób w bezdomności rozpatrywane były różne lokalizacje. Z różnych względów - np. wielkości działki, zadrzewienia, braku dostępu do drogi publicznej i innych, jedynym możliwym, pod kątem uwarunkowań prawnych i faktycznych, okazała się przestrzeń przy ul. Siennickiej w sąsiedztwie Zakładu Karnego.– informuje portal Puls Gdańska Marcin Szeląg z referatu prasowego gdańskiego urzędu miasta.
Władze miasta wskazały również, że nowa placówka będzie przeznaczona dla osób wymagających szczególnej opieki, głównie starszych i niepełnosprawnych, które będą przyjmowane na podstawie decyzji administracyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
– Ośrodek będzie oferować całodobową opiekę dla osób w znacznej części leżących lub poruszających się na wózkach, które wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu - wyjaśnia Marcin Szeląg.
Protesty mieszkańców: nie przeciw pomocy, ale przeciw lokalizacji
Mieszkańcy Przeróbki jednoznacznie zaznaczyli, że nie sprzeciwiają się idei wsparcia osób w kryzysie bezdomności. Ich obawy dotyczą wyłącznie miejsca realizacji inwestycji.
– Jesteśmy przekonani, że lokalizacja takiego obiektu na terenie zagrożonym zalaniem, tuż przy bardzo mocno eksploatowanej linii kolejowej, w miejscu o podwyższonej, przekraczającej normy, emisji hałasu, jest fatalnym rozwiązaniem – podkreślono w liście.
Miasto w odpowiedzi zwróciło uwagę na ograniczenia związane z wyborem lokalizacji.
– Zaawansowane były także prace nad umiejscowieniem inwestycji w okolicy ul. Wosia Budzysza na Stogach. Działka znajduje się jednak na terenach zalewowych, a zmiany w Prawie wodnym uniemożliwiły umiejscowienie tam usług dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się - zaznaczyły władze, tłumacząc decyzję o wyborze ul. Siennickiej.
Mieszkańcy Przeróbki nie pierwszy raz walczą o swoją dzielnicę
Przeróbka ma już doświadczenie w walce o interesy swojej społeczności. W liście mieszkańcy przypomnieli, jak w 2022 roku udało im się zablokować decyzję o likwidacji lokalnej biblioteki.
– To pokazuje, że Przeróbka może coś uzyskać tylko wtedy, jeśli sama o to zawalczy – czytamy.
Dzięki protestowi i zaangażowaniu lokalnej społeczności decyzja o zamknięciu biblioteki została cofnięta.
Teraz mieszkańcy liczą, że podobny efekt przyniesie ich sprzeciw wobec budowy schroniska w obecnie proponowanej lokalizacji. Do tej pory zebrano już ponad tysiąc podpisów pod petycją w tej sprawie.
Czy kompromis jest możliwy?
Mimo różnic zdań zarówno mieszkańcy, jak i władze miasta zgadzają się co do konieczności wsparcia osób w kryzysie bezdomności. Kluczowym punktem pozostaje jednak lokalizacja schroniska. Mieszkańcy Przeróbki apelują o większą transparentność i dialog społeczny, podkreślając, że decyzje dotyczące ich dzielnicy powinny być podejmowane z ich udziałem.Władze miasta zapewniają, że kwestia schroniska zostanie omówiona na najbliższej sesji Rady Miasta.
– W kwestii apelu o podjęcie działań mających na celu zatrzymanie inwestycji, należy zauważyć, że nie jest to inicjatywa Rady Miasta Gdańska, ale radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości. Apel znajduje się w porządku obrad najbliższej sesji i zostanie poddany głosowaniu – informuje urząd.
W tych lokalizacjach znajdują się już placówki dla bezdomnych
W odpowiedzi na nasze pytania urząd udostępnił nam także listę placówek dla osób borykających się z problemem bezdomności:
- Noclegownia Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, ul. Żaglowa 3, Gdańsk
- Noclegownia i Ogrzewalnia Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”, ul. Mostowa 1A, Gdańsk (2 placówki)
- Schronisko Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, ul. Równa 14, Gdańsk
- Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta „Dom brata Alberta” ul. Równa 14, Gdańsk
- Schronisko Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, ul. Starowiślna 3, Gdańsk
- Stowarzyszenie Opiekuńczo–Resocjalizacyjne „Prometeusz”, ul. Nowiny 80, Gdańsk
- Stowarzyszenie Opiekuńczo–Resocjalizacyjne „Prometeusz”, ul. Zakopiańska 40, Gdańsk
- Pomorskie Centrum Pomocy Bliźniemu – Schronisko, ul. Kochanowskiego 7A, Gdańsk
- Pomorskie Centrum Pomocy Bliźniemu, ul. Sztutowska 16, Gdańsk
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.