reklama

Zielona poczekalnia w Oliwie gotowa. Pół roku po terminie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Przyroda Początkowo zielona poczekalnia miała być gotowa w czerwcu 2021 roku. Miejsce odpoczynku i oczekiwania na tramwaj lub autobus otwarte zostało dopiero teraz.
reklama

Koncepcja "zielonej poczekalni” na pętli w Oliwie powstała w ramach realizowanego we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej projektu FWE NEXUS CRUNCH. Pół roku po pierwotnym terminie oddania miejsca do użytku, poczekalnia jest już prawie gotowa. Na oliwskiej pętli pojawiły się elementy małej architektury, siedziska oraz kosze na śmieci.

- Celem projektu nie było ustalenie już dziś ostatecznej formy tej przestrzeni, tylko ukazanie jej potencjału, dlatego jest tu nadal wiele miejsca na kolejne udogodnienia i elementy. Dzięki temu teren ten może stać się w przyszłości zarówno urządzonym skwerem i miejscem relaksu z leżakami i zielenią, małym miejskim parkiem kieszonkowym z informacją dla pasażerów, czy otwartą „galerią” służącą czasowym ekspozycjom artystycznym lub wydarzeniom organizowanym na świeżym powietrzu - przekonuje Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.

Zakres prac przy zagospodarowaniu pętli tramwajowej w Oliwie obejmował m.in. budowę wejścia na teren pętli, instalację mebli miejskich oraz nasadzenia krzewów, a cały projekt kosztował 130 tys. zł.

- To pokazuje, że przy stosunkowo niedużych nakładach, wykorzystując symboliczne środki wyrazu w środku hałaśliwego miasta, można ciekawie zaaranżować kameralną przestrzeń, która nie tylko znacząco uatrakcyjni czas oczekiwania pasażerom na tramwaj czy autobus, lecz także zapewni dodatkowy, swobodnie dostępny teren zieleni dla okolicznych mieszkańców. Co ważne, to właśnie mieszkańcy, korzystający z pętli na co dzień będą mogli zdecydować o jego docelowym sposobie zagospodarowania – podkreśla Joanna Tobolewicz, koordynatorka projektu z ramienia miasta Gdańska.

Jak przekonują urzędnicy, wewnątrz pętli stworzono kameralne i przytulne wnętrze aranżując łuki nasadzeń wielogatunkowych krzewów tak, aby z jednej strony uniemożliwić niebezpieczne przechodzenie "na skróty", z drugiej jednak nie tworzyć ogrodzonego wybiegu z jednym wejściem.

- Efektem tego jest kompozycja zieleni, która tworzona jest przede wszystkim z gęsto posadzonych krzewów bogatych w kolce i ciernie, jak dzika róża polna czy często niedoceniane śliwa tarnina. Po drugie, kluczowym celem stało się znaczne zwiększenie bioróżnorodności, dzięki zastosowaniu wielogatunkowej, rodzimej roślinności. Ozdobne gatunki obce stanowić będą jedynie akcenty kompozycyjno-funkcjonalne. Stąd oprócz tła w postaci róży, śliwy i głogów pojawiają się tu także rokitniki - wylicza Sieliwończyk.

[news:1211347]

[news:1158014]

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama