reklama

W Gdańsku urodziły się flamingi. Pierwszy raz w historii

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Przyroda Kolejna dobra wiadomość płynie z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. W placówce po raz pierwszy w historii na świat przyszły młode flamingi oraz kariama czerwononoga.
reklama

Flamingi, czyli czerwonaki różowe, zamieszkują ujścia rzek oraz zasolone laguny i mokradła Afryki, a także południowej Europy i południowo-zachodniej Azji. Są to ptaki stadne, a ich największe kolonie liczą nawet 40 tysięcy osobników. Dzięki zakrzywionym dziobom potrafią odfiltrowywać pożywienie z mułu, np. glony, owady i skorupiaki. Swoją zjawiskową, różową barwę piór ptaki zawdzięczają zawartym w pokarmie związkom karotenoidowym. 

- W gdańskim ZOO po raz pierwszy w naszej historii doczekaliśmy się piskląt czerwonaka różowego, to dla nas wielka radość i sukces hodowlany - mówi Michał Targowski, dyrektor ZOO Gdańsk.

Pisklę wykluło się 31 sierpnia. Pierwsze dni młody ptak spędził w gnieździe. Po sześciu dniach opuścił je i rozpoczął naukę pływania pod czujnym okiem rodziców. Sukces lęgowy gdańskie ZOO zawdzięcza liczebności stada. W 2016 roku zostało zasilone pięcioma samcami, które przybyły do naszego miasta z duńskiego ZOO w Odense. Co ciekawe, jaja flamingów wysiadują naprzemiennie samiec i samica. W naturze ptaki opiekują się pisklętami w miejscach, w których gromadzą się wszystkie pisklęta w stadzie. Przypomina to swego rodzaju przedszkole lub żłobek.

Pojawiła się też kariama

Młoda kariama czerwononoga jest o dwa dni starsza od potomka flamingów. Przyszła na świat 29 sierpnia i podobnie jak flaming po kilku dniach opuściła gniazdo. 

- Rodzice naszego malucha to: samiec, który do Gdańska przyjechał w 2010r. z Ostrawy oraz samica, która w 2012r. „przeprowadziła” się z Pragi do Gdańska. Pisklak jest pierwszym w gdańskim ZOO młodym odchowanym naturalnie przez rodziców. Wcześniejszymi przychówkami tych ptaków opiekowali się pracownicy ZOO – opowiada Izabela Krause, zastępca dyrektora ds. hodowlanych ZOO Gdańsk.

W środowisku naturalnym kariamy czerwononogie można spotkać na trawiastych obszarach Ameryki Południowej. Ptaki te wprawdzie potrafią latać, jednakże bardziej wolą chodzić lub biegać na swoich długich nogach. Najchętniej polują na owady, żaby i drobne gryzonie. Nie pogardzą także wężami i pokarmem roślinnym w postaci nasion i owoców. 

Kariamy zwracają uwagę odwiedzających swoimi czerwonymi dziobami, pięknym wachlarzem z piór u nasady dzioba oraz długimi rzęsami. Ptaki te komunikują się ze sobą za pomocą charakterystycznych dźwięków przypominających gulgot lub histeryczny śmiech. W gdańskim ZOO często można je usłyszeć o poranku oraz wieczorami. 

Gdzie spotkamy młode ptaki?

Kariamy czerwononogie mają swój wybieg w sąsiedztwie kondorów, flamingi natomiast można obserwować na wyspie zamieszkałej przez ptaki wodne, znajdującej się w pobliżu wolier kariam. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama