reklama

Urokliwe ptaszki przyszły na świat w gdańskim ZOO

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Przyroda Gdański Ogród Zoologiczny otwarto w 1954 roku. Pomimo wielu kryzysów i przeszkód, ogród nadal się rozwija i dobrze prosperuje. Liczba zwierząt na ten moment wynosi niemal 800 osobników. W ostatnim czasie na świat w gdańskim ZOO przyszły niezwykle rzadko spotykane szpaki balijskie. Jest to gatunek zagrożony skrajnym wyginięciem.
reklama

Szpaki zagrożone skrajnym wyginięciem - w Gdańsku

- Około 1900 roku, kiedy odkryto szpaka balijskiego, ich liczbę określano szacunkowo na 300-900 osobników. W roku 1990 żyło na wolności już tylko 15! Niestety, atrakcyjny wygląd ptaka oraz jego niezwykłe umiejętności naśladowania dźwięków i śpiewu, przełożyły się na to, że stał się pożądanym celem kłusowników,  a to z kolei przyczyniło się do drastycznego spadku liczebności tego gatunku - poinformowało gdańskie ZOO na Facebooku

Może być zdjęciem przedstawiającym ptak i prziroda

Szpaki balijskie, fot. ZOO Gdańsk

Jak poinformowali przedstawiciele ogrodu, to już drugi raz, gdy para szpaków balijskich doczekała się piskląt. Samiczki, które wykluły się w ubiegłym roku już niebawem wybiorą się w podróż do ZOO w Kolonii. 

[news:1186127]

Te wyjątkowe ptaki, zamieszkują jedynie lasy na Bali w Indonezji. Tak, jak pisali pracownicy gdańskiego ogrodu - ich populacja drastycznie się zmniejszyła. W 1990 roku szpaków balijskich żyło tylko 15, a więc takie narodziny są bardzo optymistyczną wiadomością. 

Podglądamy życie szpaka balijskiego

Szpaki balijskie żywią się owadami, nasionami, owocami oraz małymi bezkręgowcami. Większość swojego czasu spędzają one w koronach drzew. Młodsze osobniki polują na pożywienie w małych grupach. 

Samice składają i wysiadują jaja młodych w gniazdach, które budują w koronach drzew. Po urodzeniu piskląt obu rodziców zajmuje się ich opieką.

[news:1332676]

Krótka historia gdańskiego ZOO

Pierwsze zmianki o oliwskim ogrodzie pojawiły się w 1927 roku, w którym został uruchomiony zwierzyniec działający aż do wybuchu wojny. Znane nam dziś ZOO otwarto w 1954 roku, w Dolinie Leśnego Młyna.

[news:1333546]

W pierwszym roku działalności ogród zatrudniał 22 pracowników i posiadał 300 osobników. Rozbudowa ZOO stała pod znakiem zapytania z uwagi na problemy finansowe, jednak finalnie czyn społeczny stał się filarem rozwoju. Przez pewien okres było nawet zagrożenie oddania części zwierząt do wrocławskiego ogrodu, choć dzięki protestom i wsparciu do tego nie doszło. 

[news:1207512]

Już w latach 80-tych XX w. liczba zwierząt zwiększyła się ponad dwukrotnie, do 800. Obecnym dyrektorem ogrodu jest Michał Targowski, który zarządza obiektem od 1991 roku. Na dzień dzisiejszy ZOO zamieszkuje 771 osobników, ze 156 gatunków, a jego powierzchnia wynosi 126 hektarów. 

[news:1339806]

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama