reklama

Środek odstraszający receptą na bobry? Miasto podejmuje surowe działania

Opublikowano:
Autor:

Środek odstraszający receptą na bobry? Miasto podejmuje surowe działania - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaNowi mieszkańcy Parku Oruńskiego zaczęli sprawiać spore problemy. Miasto podejmuje stanowcze kroki, które mają na celu uratowanie drzewostanu. Drzewa zabezpieczono siatką, a w pobliżu rozsypano… środek odstraszający.
reklama

Park Oruński w Gdańsku to jedno z najpiękniejszych miejsc rekreacyjnych w mieście. Od ubiegłej jesieni teren ten stał się domem dla bobrów, które – choć cenne dla ekosystemu – zaczęły zagrażać starodrzewowi. W odpowiedzi na to wyzwanie miasto wdrożyło kilka rozwiązań, które mają na celu uratowanie drzew.Jedno z nich może się wydawać kontrowersyjne. 

Środek odstraszający pomoże w ochronie drzew?

Chociaż bobry są niezmiernie cenne dla ekosystemu, to ich obecność może przysporzyć sporo problemów. Tak też stało się w Parku Oruńskim, gdzie zwierzęta potraktowały stare drzewa jako swój posiłek. Miasto zdecydowało się na podjęcie kontrowersyjnych kroków, które mają ograniczyć wpływ bobrów na drzewostan parku.

reklama

Aby chronić te wartości, stosujemy bezpieczne dla zwierząt repelenty – preparaty, które odstraszają bobry, nie czyniąc im krzywdy – wyjaśnia Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu.

Działanie repelentów polega na zniechęcaniu bobrów do żerowania na wybranych drzewach poprzez zastosowanie specjalnych substancji zapachowych. Są one całkowicie bezpieczne dla fauny, a jednocześnie skutecznie ograniczają podgryzanie pni. Dzięki temu miasto liczy, że bobry przeniosą się w górne rejony Potoku Oruńskiego, gdzie ich działalność nie wpłynie na zabytkowy krajobraz.

reklama

Siatki ochronne dla najcenniejszych drzew

Obok repelentów w parku zastosowano również metalowe siatki ochronne. Zabezpieczono nimi ponad 50 najstarszych drzew, które są szczególnie narażone na uszkodzenia.

Część drzew pozostawiliśmy jednak bez zabezpieczeń. To drzewa młode, charakteryzujące się dużymi zdolnościami regeneracyjnymi, należą do nich wierzby czy olchy – podkreśla Rosiński.

Takie rozwiązanie zapewnia bobrom dostęp do pożywienia, jednocześnie chroniąc najcenniejsze okazy.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo