reklama

Rydz jak nic. Jak rozpoznać rydze? Można je pomylić z dwoma gatunkami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.pl

Rydz jak nic. Jak rozpoznać rydze? Można je pomylić z dwoma gatunkami - Zdjęcie główne

foto Pixabay.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaRydze to grzyby, na które poluje wielu grzybiarzy. Łatwo jednak pomylić je z dwoma gatunkami, co może mieć tragiczne skutki. Sprawdź, jak rozpoznać rydze i cieszyć się ich smakiem.
reklama

Sezon na grzyby trwa, a gdańszczanie nadal chwalą się swoimi zdobyczami na facebookowych grupach grzybiarzy. W ostatnim czasie wiele osób zaczęło znajdować rydze. Są to grzyby jadalne, które ze względu na swój bardzo dobry smak należą do jednych z bardziej pożądanych gatunków. Z powodu blaszek, które posiadają pod kapeluszem, wielu amatorów grzybobrania nie decyduje się na ich zbieranie. Można je również bardzo łatwo pomylić z dwoma innymi gatunkami, które wyglądają podobnie. Istnieje jednak kilka cech, które pozwalają je rozpoznać.

Jak rozpoznać rydze?

Rydze to gatunek, który można spotkać w Polsce od sierpnia do listopada. Lubią lasy iglaste, zwłaszcza świerkowe, i chętnie rosną na piaszczystych glebach. Chociaż kapelusz rydza początkowo jest płaski, to z czasem staje się wklęśnięty i lejkowaty, a jego brzegi zawijają się ku dołowi. Kiedy panuje wilgoć, jego skórka pokrywa się śluzem. Rydze charakteryzują się pomarańczowym, czerwonawym lub lekko łososiowym kolorem.

reklama

Mleczaja rydza można łatwo rozpoznać po dwóch charakterystycznych cechach. Po przecięciu jego trzonu powinien wydzielać się pomarańczowy sok. Ponadto trzon rydza jest w środku pusty.

Trzon mleczaja rydza jest pusty w środku, a po jego uszkodzeniu grzyb wydziela pomarańczowy sok (fot. Pixabay.pl)

Rydze są lubiane nie tylko przez ludzi, ale również przez robaki. Grzyby te są podatne na uszkodzenia, więc należy uważać na nie podczas transportu. Świetnie smakują panierowane, marynowane w occie oraz doskonale nadają się do przyrządzania sosów i zup.

reklama

Z czym można je pomylić?

Chociaż wydaje się, że wygląd rydzów pozwala na ich łatwe rozpoznanie, to nic bardziej mylnego. Są one często mylone z dwoma gatunkami grzybów, które również można spotkać w Polsce. Na grupach grzybiarzy często pojawiają się posty osób, które chcą się upewnić, że zebrały mleczaja rydza, a nie inny, szkodliwy gatunek.

Rydze można pomylić z olszówką oraz mleczajem wełnianką. W rozpoznaniu wełnianki pomoże kapelusz, który pokrywają wełniste kosmyki, co sugeruje już sama nazwa. Jego mleczko po przecięciu jest białe. Olszówka natomiast wydziela żółte mleczko, które pod wpływem powietrza zmienia kolor na czerwony. Najłatwiej więc przeciąć nóżkę i zobaczyć, jaki kolor soku wypływa.

reklama

Warto jednak pamiętać, że powinno się spożywać jedynie te grzyby, co do których ma się pewność, że są jadalne. Spożycie szkodliwych gatunków może mieć poważne skutki zdrowotne. Chociaż spożycie niektórych może spowodować jedynie problemy żołądkowe, inne mogą doprowadzić do śmierci.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama