reklama

Przymorze. Powstała nowa pasieka dla pszczół

Opublikowano:
Autor:

Przymorze. Powstała nowa pasieka dla pszczół - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaW Gdańsku pojawiła się nowa pasieka. Obiekt zlokalizowany nieopodal Parku Reagana da schronienie tysiącom pszczół, które pełnią ważną rolę w przyrodzie.
reklama

Przy ulicy Czarny Dwór 5 na Przymorzu powstała nowa pasieka. Składa się ona z pięciu uli postawionych na ogrodzonym, lecz dobrze widocznym z Parku Reagana terenie. Obok pasieki stanęła tablica informacyjna dla mieszkańców, która objaśnia znaczenie uli oraz przedstawia zamieszkujący je gatunek pszczół. Obiekt powstał na terenach GIWK.

- Pasieka z pszczołami nie mogła wybrać sobie lepszego miejsca. Znalazła się na terenie zielonym, otoczonym opieką, ale przede wszystkim takim, o który dbają również mieszkańcy Gdańska - mówi Jacek Skarbek prezes zarządu GIWK - Mamy ambitne plany zakładania pasiek na naszych terenach. Pomysłów na ulokowanie pasiek jest dużo. Widzimy potencjał w takich lokalizacjach jak Gdańsk Lipce, Dolina Radości czy Grodza Kamienna. Jedynym ograniczeniem jest to eksploatacyjne – dodaje.

reklama

Pasieka przy Czarnym Dworze nie jest pierwszą, która funkcjonuje w Gdańsku. Jedna z nich z powodzeniem funkcjonuje na terenie Hevelianum w samym centrum miasta. W ośmiu ulach zamieszkuje około 400 tysięcy pszczół. W 2020 roku z należących do tej instytucji uli zebrano ponad 100 kg miodu. Pasieka znajduje się także na terenie Forum Gdańsk i na dachu galerii Madison.

Pasiekę może założyć każdy

W Gdańsku pasieki można zakładać na przykład na terenie Wspólnot oraz Spółdzielni Mieszkaniowych. Możliwe jest także lokalizowanie ich na terenach prywatnych, na przykład w przydomowych ogródkach, na działkach oraz na dachach. W naszym mieście pasieka musi być umieszczona w odległości 10 m zarówno od granicy działki, jak i okien. Odległość tę można zmniejszyć po uzyskaniu zgody właścicieli działek sąsiednich oraz ustawieniu przegrody o wysokości 2 m wzdłuż granicy pasieki. Dodatkowo teren, na którym zlokalizowane są ule, musi być odgrodzony w sposób uniemożliwiający dostanie się osób postronnych. W zakładaniu pasiek pomaga firma Pszczelarium.

reklama

Ciekawostki z życia pszczół

  • Jedna pszczoła jest w stanie zebrać 1/10 łyżeczki miodu w ciągu całego swojego życia,  
  • pszczoła robotnica żyje ok. pięć tygodni w sezonie, 
  • matka pszczół w naturze żyje około pięciu lat, 
  • królowa to potoczne określenie pszczoły matki, która tak naprawdę nie rządzi w ulu, bo to właśnie pszczoły rządzą matką. One decydują czy matka spełnia swoje zadanie, czyli składa tyle jajek ile potrzeba i jeżeli tego nie robi to, potrafią ją wymienić,  
  • wszystkie pszczoły w ulu pochodzą od jednej matki, ale od wielu trutni, 
  • dziennie pszczoła wykonuje tylko jeden lot – wylatuje, przynosi nektar i zostaje w ulu, 
  • w ulu większość rodziny to robotnice z 50 tysięcy pszczół w ulu tylko około tysiąc stanowią trutnie.  

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama