22 grudnia ma miejsce przesilenie zimowe. Jest to najkrótszy dzień w roku na północnej półkuli Ziemi. Od tego dnia dzień w tej części globu zacznie się wydłużać. Długość najkrótszego dnia w roku jest jednak różna w zależności od położenia. Im dalej od równika, a bliżej bieguna północnego, tym dzień trwa krócej. Z tego powodu na północy Polski dzień jest nieco krótszy niż na południu.
Dziś w Gdańsku, w najkrótszym dniu w roku, Słońce wzeszło o godzinie 8:04. Zachód Słońca nastąpi o 15:22. Dzień potrwa zaledwie 7 godzin i 18 minut. Kolejny dzień będzie już o kilka sekund dłuższy. Każdy następny dzień będzie dłuższy do poprzedniego aż do 20 czerwca przyszłego roku.
Dzień w Gdańsku w zimowym półroczu jest nieco krótszy niż w centrum i na południu Polski. Przykładowo w Warszawie najkrótszy dzień w roku trwa 7 godzin i 42 minuty, a w Krakowie 8 godzin 4 minuty. W półroczu letnim sytuacja się odwraca. Kiedy bardziej oświetlona jest półkula północna, dzień w Gdańsku jest dłuższy niż w miejscowościach położonych od niego na południe.
Przesilenie a zdrowie
Przesilenie zimowe może mieć negatywny wpływ na ludzki organizm. W trakcie przesilenia możemy odczuwać następujące objawy:
- przytłoczenie psychiczne,
- znudzenie,
- ospałość,
- zniechęcenie,
- osłabienie,
- ból głowy,
- rozdrażnienie,
- bóle mięśni,
- spadek libido.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.