Jak poinformował Urząd Miejski w Gdańsku, na terenie miasta odnotowano pierwszy przypadek wystąpienia u dzików wirusa ASF. Pod koniec kwietnia jego obecność potwierdzono w Gdyni, przez co na całym obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zostały podjęte działania prewencyjne dążące do zaprzestania rozprzestrzeniania się wirusa.
[news:1553407]
- Zgodnie z wydaną Dyrektywą Komisji Unii Europejskiej, nasz region znalazł się w strefie objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń. Obecność wirusa może spowodować straty w gospodarce (hodowli trzody chlewnej). Wirus afrykańskiego pomoru świń posiada długą przeżywalność w środowisku, ale co najistotniejsze cechuje się długą przeżywalnością w produktach mięsnych pochodzących od zakażonych świń domowych i dzikich - mówi Paulina Chełmińska z gdańskiego magistratu.
Wirus nie jest groźny dla ludzi, a jedynie dla świń i dzików. Może być jednak przez nas przenoszony m.in. na podeszwach butów czy oponach pojazdów.
- Sytuacja w Gdańsku jest stale monitorowana, a służby bezpośrednio współpracują z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Służby miejskie na bieżąco sprawdzają tereny miasta oraz rejon ujawnienia pierwszego potwierdzonego przypadku ASF - dodaje Chełmińska.
Żółte tablice na granicy miasta
Zgodnie z rozporządzeniem wojewody pomorskiej na zewnętrznych granicach Gdańsku ustawione zostały żółte tablice ostrzegawcze. Informują one o wjeździe do strefy objętej zakażeniem u dzików wirusem ASF. Rozmieszczono sześć takich tablic:
- Lotnisko przy rondzie ul. Spadochroniarzy
- Słowackiego za stacją BP w kierunku Gdańska
- Wyjazd z ul. Przemysłowej na ul. Oliwską
- Sucharskiego za wyjazdem z terminala promowego
- Kontenerowa za wyjazdem z Baltic Hub
- Świbno wyjazd z przeprawy promowej (Mikoszewo Świbno).
Jak zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa?
Urzędnicy przypominają, jakie kroki powinniśmy podejmować, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w naszym regionie.
- Niezwłocznie zgłaszajmy martwe dziki do Gdańskiego Centrum Kontaktu (numer tel. 58 52 44 500 lub poprzez aplikację mobilną);
- Nie zaśmiecajmy resztkami żywności miasta, korzystajmy z koszy na śmieci, zwracajmy na to uwagę również innym;
- Zwracajmy uwagę administratorom budynków i administratorom podległych terenów na skuteczne zabezpieczenie punktów gromadzenia odpadów, kontenerów oraz ulicznych koszy na śmieci przed dostępem zwierząt oraz zgłaszajmy ich przepełnienie;
- Nie dokarmiajmy dzikich zwierząt;
- W miarę możliwości oczyśćmy i umyjmy obuwie lub rower po powrocie z aktywności na świeżym powietrzu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.