Historia Parku Oliwskiego sięga XII wieku, kiedy w dolinie Potoku Oliwskiego osiadł zakon cystersów. Wybudowali oni klasztor, przy którym powstał pierwszy ogród, początkowo o charakterze typowo użytkowym. Wraz z upływem stuleci ogród rozrastał się, zmieniając swoją pierwotną funkcję. Z czasem stał się obszernym ogrodem ozdobnym, a obecnie jest parkiem publicznym.
- Kwerenda obejmie okres ostatnich 200 lat istnienia parku - od początków XVIII wieku, kiedy pod okiem opata Jacka Rybińskiego klasztorny ogród przechodził największe przemiany. Wówczas m.in. powstał praktycznie niezmieniony po dziś dzień ogród w stylu francuskim, a także część parku założona w stylu angielskim. Wiek XIX to z kolei pierwsza poważna rewaloryzacja parku, który nabiera cech kolekcji dendrologicznej. Kolejne stulecie to m.in. powstanie alpinarium oraz rozbudowa kompleksu palmiarni. Okresem kończącym ponad 200-letni zakres kwerendy będą lata powojenne XX wieku, kiedy Park Oliwski stał się ogólnodostępnym parkiem miejskim w obecnym kształcie - wylicza Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
W ramach przeglądu źródeł historycznych zbadane zostaną materiały pisane, ikonograficzne i kartograficzne dotyczące Parku Oliwskiego. Zgromadzone są one w archiwach i zbiorach bibliotecznych instytucji naukowych oraz muzealnych.
- Wśród nich znajdują się gdańskie archiwa miejskie i państwowe, publikacje zgromadzone w bibliotekach w Gdańsku i innych miastach, m.in. w bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Materiały na temat Parku Oliwskiego i jego historii poszukiwane będą także w archiwalnych zbiorach uniwersyteckich, a także kościelnych, jak również w gabinetach rycin - mówi rzecznik GZDiZ.
Zebrane dokumenty, ryciny i grafiki posłużą do odwzorowania historycznego wyglądu Parku Oliwskiego i wytyczenia kierunku oraz zakresu planowanej rewaloryzacji.
- Na podstawie zgromadzonych źródeł oraz ich analizy będzie można określić, które z elementów zabudowy parku faktycznie istniały i czy możliwe jest ich ewentualne odtworzenie. A jeśli tak to w jakiej formie i funkcji. Do tego konieczne będzie również wykonanie w parku badań archeologicznych, które zlecone zostaną przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w 2022 roku - dodaje Magdalena Kiljan.
Urzędnicy z GDZiZ w przyszłym roku chcą zlecić opracowanie projektu rewaloryzacji parku. Jednym z elementów tego opracowania będzie plan wykonania w Parku Oliwskim nowych nasadzeń zieleni – uzupełnienia drzew w szpalerach oraz nasadzeń zieleni niskiej w postaci krzewów i rabat kwiatowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.