Park Bema założono w 1964 roku pomiędzy ulicami Bema, Zakopiańską i Pankiewicza. Powstał on na terenie zbudowanego XIX wieku cmentarza ewangelickiego św. Barbary. Nekropolię zamknięto jednak w 1945 roku. O dawnej funkcji dzisiejszego parku Bema przypomina układ kompozycyjny parku, który wyznaczają dawne lipowe i kasztanowcowe aleje cmentarne.
- Nie tylko charakterystyczna kompozycja zagospodarowania Parku Bema świadczyć będzie o jego zakorzenieniu w historii Gdańska. Planowana rewaloryzacja parku odnosić się będzie do różnorodności narodowej i kulturowej Gdańska na przestrzeni wieków oraz otwartości miasta na różnorodne wpływy kulturowe - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ.
Po rewaloryzacji park zachowa swój wyznaczony przez dawne aleje cmentarne układ kompozycyjny. Będzie miejscem spotkań mieszkańców Gdańska z funkcją edukacyjną. W parku będzie można pogłębić wiedzę na temat historii Gdańska. Ponieważ jest to teren dawnego cmentarza, nie ma w planach urządzenia miejsc do rekreacji czynnej, tj. np. siłowni.
Szczegóły dotyczące wyglądu parku po rewaloryzacji poznamy za 4 miesiące. Wtedy powinien być już gotowy projekt koncepcyjny, który określi zakres prac. Dokument uwzględni wytyczne projektowe opracowane przez GZDiZ, które zakładają:
- zachowanie czytelnego układu kompozycyjnego parku z wyznaczonymi w nim miejscami wypoczynku,
- montaż indywidualnie zaprojektowanych elementów małej architektury,
- zagospodarowanie przestrzeni między alejami zielenią w postaci krzewów, trawników i roślin okrywowych oraz elementami małej architektury,
- wskazanie w przestrzeniach instalacji artystycznych i sztuki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.