reklama

Powstają domki, które pomogą przetrwać zimę owadom

Opublikowano:
Autor:

Powstają domki, które pomogą przetrwać zimę owadom - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Przyroda W Gdańsku powstają domki dla owadów. To właśnie dzięki nim będą mogły przetrwać zimę i wydać na świat potomstwo. Jest to części akcji edukacyjnej MIASTO owaDOM.
reklama

Wiele obiektów, które jeszcze do niedawna były wykorzystane jako element ochrony przeciwpowodziowej, dzisiaj jest miejscem do rekreacji dla mieszkańców Gdańska. Spółka Gdańskie Wody w ramach prowadzonego przez nią programu MIASTO owaDOM postanowiła, że chce stworzyć ze zbiorników wodnych oraz ogrodów deszczowych miejsce, które będzie przyjazne również owadom. To właśnie aż 78% gatunków dzikich roślin jest zależne od ich zapylenia. W warunkach miejskich ciężko przetrwać im zimę i znaleźć odpowiednie schronienie. To właśnie specjalnie stworzone z myślą o nich domki ułatwiają im przetrwanie. 

– Pszczoły samotnice nie tworzą rojów ani nie żyją w ulach. Słabsze od hodowlanych, są wypierane z ekosystemu – mówi Agnieszka Kowalkiewicz, kierująca działem adaptacji do zmian klimatu w Gdańskich Wodach. – Nasze domki mają być wsparciem dla samotnych owadów, które mogą w nich bezpiecznie odpocząć i jednocześnie terenową „ulotką” uświadamiającą mieszkańców, że elementy przyrody są jak domino. Zapylacze gwarantują odtwarzanie większości gatunków roślin, które są podstawą naszej diety. Dbając o dziką przyrodę dbamy o samych siebie.

Owady mogą przetrwać w nich trudny dla nich okres zimowy oraz złożyć jaja, z których na świat przyjdzie ich potomstwo. Chowają się w nich również przed drapieżnikami i upałami w okresie letnim. Do tej pory powstały one już w ogrodach deszczowych przy ul. Siennej, Lastadia, 3 Maja, Zakopiańskiej, Goszczyńskiego, Stryjewskiego, Azaliowej a także przy zbiornikach retencyjnych Srebrniki i Augustowska.

W ogrodach deszczowych oraz przy zbiornikach retencyjnych znajdują one również pożywienie w postaci dziko rosnących roślin. W tych miesiącu ogranicza się również koszenie, które dodatkowo sprzyja ich bytowaniu. Dzięki temu pojawiają się tam również ptaki, które zjadają owady. W taki sposób nakręca się naturalny łańcuch pokarmowy. 

Gdańskie wody w ramach prowadzenia programu MIASTO owaDOM, którego celem jest edukowanie mieszkańców, o tym jak istotną częścią naturalnego środowiska one są. W ramach inicjatywy były już prowadzone spacery z Kasperem Jakubowskim oraz debaty, w tematyce bytowania owadów oraz ich wpływu na miejską roślinność.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama