Wiele obiektów, które jeszcze do niedawna były wykorzystane jako element ochrony przeciwpowodziowej, dzisiaj jest miejscem do rekreacji dla mieszkańców Gdańska. Spółka Gdańskie Wody w ramach prowadzonego przez nią programu MIASTO owaDOM postanowiła, że chce stworzyć ze zbiorników wodnych oraz ogrodów deszczowych miejsce, które będzie przyjazne również owadom. To właśnie aż 78% gatunków dzikich roślin jest zależne od ich zapylenia. W warunkach miejskich ciężko przetrwać im zimę i znaleźć odpowiednie schronienie. To właśnie specjalnie stworzone z myślą o nich domki ułatwiają im przetrwanie.
– Pszczoły samotnice nie tworzą rojów ani nie żyją w ulach. Słabsze od hodowlanych, są wypierane z ekosystemu – mówi Agnieszka Kowalkiewicz, kierująca działem adaptacji do zmian klimatu w Gdańskich Wodach. – Nasze domki mają być wsparciem dla samotnych owadów, które mogą w nich bezpiecznie odpocząć i jednocześnie terenową „ulotką” uświadamiającą mieszkańców, że elementy przyrody są jak domino. Zapylacze gwarantują odtwarzanie większości gatunków roślin, które są podstawą naszej diety. Dbając o dziką przyrodę dbamy o samych siebie.
Owady mogą przetrwać w nich trudny dla nich okres zimowy oraz złożyć jaja, z których na świat przyjdzie ich potomstwo. Chowają się w nich również przed drapieżnikami i upałami w okresie letnim. Do tej pory powstały one już w ogrodach deszczowych przy ul. Siennej, Lastadia, 3 Maja, Zakopiańskiej, Goszczyńskiego, Stryjewskiego, Azaliowej a także przy zbiornikach retencyjnych Srebrniki i Augustowska.
W ogrodach deszczowych oraz przy zbiornikach retencyjnych znajdują one również pożywienie w postaci dziko rosnących roślin. W tych miesiącu ogranicza się również koszenie, które dodatkowo sprzyja ich bytowaniu. Dzięki temu pojawiają się tam również ptaki, które zjadają owady. W taki sposób nakręca się naturalny łańcuch pokarmowy.
Gdańskie wody w ramach prowadzenia programu MIASTO owaDOM, którego celem jest edukowanie mieszkańców, o tym jak istotną częścią naturalnego środowiska one są. W ramach inicjatywy były już prowadzone spacery z Kasperem Jakubowskim oraz debaty, w tematyce bytowania owadów oraz ich wpływu na miejską roślinność.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.