reklama

Tomograf, próby obciążeniowe i inne badania. 50 gdańskich drzew przejdzie superdiagnozę

Opublikowano:
Autor:

Tomograf, próby obciążeniowe i inne badania. 50 gdańskich drzew przejdzie superdiagnozę - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaGdański Zarząd Dróg i Zieleni rozpoczyna "superdiagnozę" 50 gdańskich drzew. Specjalne badania pomogą dobrać odpowiednie zabiegi dla każdego z drzew. Stan zdrowotny i techniczny drzewostanu będzie badany do połowy grudnia.
reklama

Zadbają o drzewa, jak o ludzki organizm

Miejski drzewostan jest badany regularnie. Magistrat podkreśla, że drzewa, tak jak organizm ludzki muszą być regularnie badane i poddawane zabiegom. Wszystko po to, aby mogły rosnąć zdrowo jak najdłużej. 

[news:1234131]

[news:1203674]

Tej wybranej próbie będzie poddanych 50 drzew, które wymagają interwencji ekspertów. Oględziny będą bardzo szczegółowe i wnikliwe. Ewentualny upadek schorowanych drzew może zagrażać bezpieczeństwu pieszych, kierowców i rowerzystów. Badane będą drzewa znajdujące się w pasach drogowych oraz parkach. 

Tomograf u drzew?

Każde z badanych drzew będzie miało założoną kompleksową opinię dendrologiczną. Znajdą się w niej szczegółowe opisy określające bieżący stan zdrowotny i techniczny danego drzewa. Opinia będzie również zawierała przybliżony wiek, wymiary drzewostanu i konieczne do przeprowadzenia zabiegi. Można powiedzieć, że będzie to swego rodzaju "książeczka zdrowia drzewa". 

reklama

- Opinia dendrologiczna sporządzona zostanie na podstawie trzech rodzajów badań mówi Michał Szymański - z-ca Dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej w GZDiZ -  Pierwsza tradycyjna polega na ocenie wizualnej i pomiarach parametrów drzewa. Druga to tomograf dźwiękowy, który przekazuje graficzny obraz budowy pnia drzewa wraz ze wskazaniem stopnia jego rozkładu wewnątrz. Trzeci typ badania to próby obciążeniowe. Za pomocą specjalnych czujników oraz programu komputerowego przeprowadzimy symulację, jak zachowają się pnie i korzenie drzew przy różnych prędkościach wiatru – nawet przy tych wiejących z siłą 140 km/h. Dzięki obliczeniom programu będzie wiadomo, czy drzewu nie grozi wywrócenie lub złamanie, a także w jakim zakresie należy ograniczyć koronę, by zapewnić mu prawidłową statykę – dodaje Szymański.

reklama

Wiemy, które drzewa zostaną przebadane

Urzędnicy informują, że badania odbędą się etapowo, zaczynając od oliwskiego drzewostanu. Drzewa będą obserwowane w następujących lokalizacjach:

  • Oliwa: Park Oliwski, ul. Cystersów, Opata Rybińskiego, Stary Rynek Oliwski, Kanapariusza, Podhalańska,
  • Wrzeszcz: al. Grunwaldzka w rejonie Galerii Bałtyckiej, Srebrniki,
  • Orunia/Łostowice: ul. Niepołomicka, Żuławska,
  • Przymorze: Park Przymorze,
  • Śródmieście: Plac Obrońców Poczty Polskiej,
  • Siedlce: ul. Skarpowa, Szara,
  • Brętowo: ul. Potokowa.
Badania mają potrwać do końca grudnia, a za ich przeprowadzenia firma Ogrody Łuków zainksowała 81 500 zł.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama