reklama

Niewielki wydatek, który ratuje życie. Strażacy apelują do Polaków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Niewielki wydatek, który ratuje życie. Strażacy apelują do Polaków - Zdjęcie główne

Czujniki, które ratują życie | foto Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SpołeczeństwoPonad 20 ofiar w całym kraju od października pochłonął śmiercionośny czad. Od kilku lat ten “cichy zabójca” zbiera potworne żniwo w Polsce, mimo coraz częściej nagłaśnianych akcji zwiększającą świadomość w tej kwestii. Wciąż jednak wydatek kilkudziesięciu złotych dla wielu Polaków jest zbyt wysoką ceną za życie.
reklama

W ostatnich tygodniach w całej Polsce przybywa ofiar czadu, który zabija po cichu. Ten niewyczuwalny i bezbarwny “cichy zabójca” od kilku lat staje się plagą w naszym kraju, zabijając kilkadziesiąt osób rocznie. W związku z tym uruchomiono akcję, zwiększającą świadomość zagrożenia niesionego przed śmiercionośny tlenek węgla. 

Ze względu na swoje właściwości jest on bowiem nie do wykrycia. Jedynym skutecznym sposobem walki z tragicznymi skutkami jego działania mogą być niewielkie czujki, których koszt w sklepach zaczyna się już od 100 złotych w górę. Mimo tak niskiej ceny za uratowanie życia wciąż dla wielu osób jest to zbyt wysoki wydatek. Strażacy jednak nie ustępują i wciąż apelują do Polaków o zabezpieczanie się przed czadem.

reklama

Wykrywa ona już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę.  Rozważ zamontowanie takiej czujki w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, w sypialni śpiących trudno obudzić..., a także w pobliżu podgrzewacza gazowego, tzw. junkersa. Pamiętaj o konieczności właściwego użytkowania czujki tlenku węgla — tylko w pełni sprawna i odpowiednio konserwowana skutecznie ostrzeże Cię przed „cichym zabójcą" — informuje Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Krapkowicach.

Czad – cichy zabójca w naszych domach

Tlenek węgla, znany jako czad, to bezwonny, bezbarwny gaz, który może prowadzić do śmierci już po kilku minutach ekspozycji. Powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, np. w piecach czy kominkach. Brak wentylacji i niesprawne urządzenia grzewcze zwiększają ryzyko zatrucia.

reklama

Zatrucie czadem objawia się bólami głowy, nudnościami, zawrotami i ogólnym osłabieniem. Często symptomy mylone są z infekcją wirusową. Długotrwałe narażenie prowadzi do utraty przytomności i śmierci. Wczesne rozpoznanie objawów oraz szybkie opuszczenie skażonego miejsca mogą uratować życie.

Czad wiąże się z hemoglobiną 200 razy szybciej niż tlen, blokując transport tlenu do tkanek. Skutkiem tego jest niedotlenienie organizmu, które może zabić w kilka minut. Gaz ten jest trudny do wykrycia bez specjalistycznych czujników, dlatego tak ważne jest ich stosowanie w domach.

Aby uniknąć zatrucia czadem, regularnie serwisuj urządzenia grzewcze, dbaj o drożność kominów i wentylacji. Inwestuj w czujniki tlenku węgla – to proste urządzenie może uratować życie. Pamiętaj też o wietrzeniu pomieszczeń, nawet zimą, by zapewnić cyrkulację powietrza.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama