reklama

PG współpracuje z NATO. Na kampusie pojawią się wynalazki sektora obronnego

Opublikowano:
Autor:

PG współpracuje z NATO. Na kampusie pojawią się wynalazki sektora obronnego - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

NaukaNa kampusie Politechniki Gdańskiej pojawią się najnowsze technologie i wynalazki z sektora obronnego. Wszystko za sprawą współpracy, którą uczelnia zawarła z Polską Grupą Zbrojeniową.
reklama

Politechnika Gdańska podpisała porozumienie z Polską Grupą Zbrojeniową w sprawie utworzenia tzw. Living Labu. Kampus PG będzie pierwszym takim miejscem na świecie, gdzie eksponowane będą najnowsze technologie oraz wynalazki sektora obronnego, opracowane przez naukowców i wojskowych z 32 państw NATO.

Porozumienie oznacza, że na terenie uczelni, głównie w otwartej przestrzeni, ale też w laboratoriach, zostanie zainstalowane 21 z 44 rozwiązań opracowanych w ramach programu NATO DIANA. Jedna z konstrukcji jest autorstwa naukowców Politechniki Gdańskiej.

- Ta umowa jest dla nas potwierdzeniem, że uczelnia jest ważnym partnerem władz państwowych w sektorze obronności i bezpieczeństwa Polski. Jesteśmy dumni, że to właśnie na PG powstanie pierwszy polski „Living Lab” programu NATO DIANA. Umożliwi to Polskim Siłom Zbrojnym oraz ich odpowiednikom z innych krajów NATO szybką ocenę i zakup najbardziej obiecujących rozwiązań od innowatorów z programu DIANA - powiedział rektor PG prof. Krzysztof Wilde.

reklama

"Living Lab" ma umożliwić utworzenie stałych instalacji, na czym skorzysta sektor obronny, a także firmy cywilne m.in. z branży morskiej. Jak zapowiada uczelnia, każda technologia będzie prezentowana przez wykwalifikowany personel i zostanie przygotowana tak, aby odzwierciedlać praktyczny scenariusz użytkowania. Konstrukcje będą całodobowo chronione i dostępne dla przyszłych gości ze wszystkich krajów sojuszniczych NATO i Ukrainy.

Jakie technologie staną na PG?

Pierwsze wynalazki mają pojawić się na kampusie w sierpniu tego roku. Wystawiony zostanie m.in. projekt bezzałogowej, autonomicznej łodzi-drona, które posłuży w przyszłości do patrolowania i wykrywania zagrożeń morskiej infrastruktury krytycznej. Łódź powstanie na bazie projektu konstrukcji "Hornet", której twórcami byli naukowcy z zespołu prof. Kulasa z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Infromatyki PG.

reklama

- W trakcie prac nad łodzią „Hornet” w ramach międzynarodowych projektów PG stworzyła m.in. oryginalne rozwiązania zwiększania świadomości sytuacyjnej z wykorzystanie kamer i LIDARów oraz technologie niezawodnej komunikacji bezprzewodowej, odporne na ataki zagłuszające typu „jamming” - tłumaczy prof. Kulas.

Oprócz łodzi w "Living Labie" mają zostać zaprezentowane m.in. miniaturowe skalowalne ogniwa paliwowe, systemy identyfikacji dronów, mobilne urządzenia pozwalające na pozyskiwanie energii z wiatru czy fal morskich, systemy dla zwiększania odporności infrastruktury krytycznej na cyberataki czy urządzenia do komunikacji za pomocą łączy laserowych na duże odległości.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama