reklama

Niezwykłe znalezisko podczas remontu Żurawia. Będzie częścią wystawy

Opublikowano:
Autor:

Niezwykłe znalezisko podczas remontu Żurawia. Będzie częścią wystawy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Nauka Jedyny taki w Polsce eksponat odkryto podczas remontu Żurawia. Po zakończeniu prac ma stać się częścią wystawy głównej budynku.
reklama

Podczas trwających prac renowacyjnych nad gdańskim Żurawiem odkryto, jak twierdzą eksperci, niezwykły eksponat. Mowa o kamieniu wodnym z wyrytą datą 1651, który służył do pokazywania poziomu wody. Pierwotnie mógł być on wbudowany we wschodni mur Żurawia, lecz najprawdopodobniej podczas późniejszych remontów i prac został przeniesiony na zachodnią stronę budynku. 

- Na kamieniu widnieje data 1651, co oznacza, że dotyczy on powodzi właśnie z tego roku. Z naszych dotychczasowych ustaleń wynika, że na ziemiach polskich nie ma innych wodowskazów z lat 1650-1651, zatem obiekt z Żurawia może być jedynym w Polsce kamieniem wysokiej wody z tego okresu. – wyjaśnia Jadwiga Klim z Narodowego Muzeum Morskiego.

Kamień został poddany ekspertyzie dr Ewy Jachnickiej, która pełni nadzór konserwatorski nad remontem zabytku. Stwierdziła, że wapień, z którego wykonano kamień, pochodził ze szwedzkich wysp Olandii lub Gotlandii. Wiele innych wyrobów kamieniarskich w Gdańsku jest wykonanych również z tego surowca m.in. płyty nagrobowe w najstarszych kościołach w mieście.

- To niezwykły eksponat, który pokazuje trudną historię tego terenu. Odnalazłem informację, że 26 marca 1651 roku woda przerwała wał rzeki Nogaty w Malborku i zalała tzw. Małe Żuławy. Czy woda dotarła aż do Gdańska? Najprawdopodobniej tak. Odkrycie kamienia stanowi ważny zapis historyczny. Przed wojną w Polsce istniało, aż osiem takich znaków z różnych okresów, ale duża część w wyniku działań wojennych została zniszczona – mówi doc. dr inż. Andrzej Januszajtis.

Eksponat ma zostać umieszczony na wystawie stałej w gdańskim Żurawiu, która zostanie otwarta po zakończeniu remontu. Kilka dni temu Narodowe Muzeum Morskie podpisało umowę o wykonanie wystawy z firmą Deko-Bau. Jak twierdzi dr Marcin Westphal, nowa ekspozycja będzie wpisywać się w zabytkowe wnętrze Żurawia, a także zaskakiwać rozwiązaniami multimedialnymi.

Całkowity koszt remontu zabytkowego budynku oraz budowy wystawy to 18 milionów złotych, z czego 15 mln zostało dofinansowanych ze środków zewnętrznych. Zakończenie prac jest planowane na wiosnę 2024 roku.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama