Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, nowy kierunek wpisuje się w strategię zielonej energii i zwiększania jej udziału w elektroenergetyce. Do 2030 roku udział odnawialnych źródeł energii musi wynieść co najmniej 32 procent czyli minimum dwukrotnie więcej, niż obecnie. Nowy kierunek wpisuje się też w unijną strategię na rzecz energii z morskich źródeł odnawialnych. Zakłada ona sześciokrotne zwiększenie mocy morskiej energii wiatrowej z 12 GW do 60 GW do 2030 r. i do 300 GW do 2050 r.
- Nasza uczelnia wychodzi naprzeciw tym zobowiązaniom i razem z Uniwersytetem Morskim w Gdyni otworzy międzyuczelniany kierunek studiów II stopnia o nazwie Morska Energetyka Wiatrowa - mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. - Dzięki zawarciu porozumienia, nasza oferta naukowo-dydaktyczna będzie jeszcze szersza i odpowiednio dopasowana do potrzeb rynku, na którym zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru będzie tylko rosło.
Absolwent kierunku Morskiej Energetyki Wiatrowej zyska oprócz wiedzy ogólnotechnicznej również umiejętności niezbędne w projektowaniu, budowie, remontach oraz eksploatacji morskich i przybrzeżnych obiektów energetycznych oraz ich podsystemów technicznych.
Nabór na nowy kierunek II stopnia ruszy już od semestru zimowego roku akademickiego 2021/2022.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.