Interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaprojektował procedurę testową, która pozwala na szybkie wykrycie w próbce śliny unikalnego dla ludzi genu DEFB1.
– W naszym rozwiązaniu wykorzystujemy elektrochemicznie biosensory składające się z elektrod diamentowych domieszkowanych borem i odpowiednio funkcjonalizowanych, gdzie wykrywanie oparte jest na pomiarze zmian kinetyki procesu elektrodowego na skutek zachodzącej hybrydyzacji DNA - tłumaczy zawiłości metody dr hab. inż. Jacek Ryl, prof. PG z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, a prywatnie również opiekun Alberta.
Nowatorskie podejście do wykrywania ludzkiego DNA zaproponowane przez naukowców z Gdańska może okazać się przydatne w diagnostyce medycznej lub kryminalistyce przy analizie próbek DNA niewiadomego pochodzenia. Analitycy w laboratoriach obecnie korzysta się z testów na przeciwciała z płynów ustrojowych człowieka lub wykonują testy PCR wykrywające ludzkie DNA.
Komentarze (0)