reklama

Matura, a później studia? Sprawdzamy, co gdańskie uczelnie oferują przyszłym studentom

Opublikowano:
Autor:

Matura, a później studia? Sprawdzamy, co gdańskie uczelnie oferują przyszłym studentom - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja Matury już za pasem, a więc pełną parą rusza rekrutacja na uczelnie wyższe. Tysiące absolwentów szkół średnich stoi teraz przed wyborem, gdzie kontynuować swoją ścieżkę edukacji. Nowy rok akademicki to również nowe kierunki na uczelniach. Sprawdzamy na co interesującego mogą liczyć przyszli studenci.
reklama

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański cieszy się bardzo dużą popularnością wśród szkół wyższych na Pomorzu. Uczelnia powstała w 1970 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Uczy się tam obecnie prawie 22 tysiące osób, a w roku akademickim 2023/2024 uczelnia oferuje 93 kierunki studiów. Uniwersytet proponuje aż 6 nowości, z czego 2 w języku angielskim.

- Na Wydziale Filologicznym będzie to Japonistyka oraz Sztuka kreatywnego pisania, na Wydziale Historycznym – Ochrona dóbr kultury i muzealnictwo - mówi nam Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka uczelni. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy uruchamiamy Oceanografię fizyczną stosowaną z programem  stworzonym na podstawie rekomendacji firm z branży offshore wind i instytucji naukowych związanych ze środowiskiem morskim - dodaje.

Studenci w języku angielskim będą mogli udać się na kierunki: Tourism and Hospitality (Wydział Nauk Społecznych) oraz Marine Biotechnology (Wydział Oceanografii i Geografii). Warto podkreślić, że za studia w języku angielskim uczelnia nie pobiera opłat.

Politechnika Gdańska

Jest jedną z najstarszych, autonomicznych uczelni państwowych w Polsce. Została założona w 1899 przez ostatniego króla Prus, Wilhelma II. Na Politechnice Gdańskiej studiuje obecnie ponad 15 tysięcy studentów, a przyszli studenci mogą skorzystać z 37 kierunków studiów I stopnia. W tym roku szkoła oferuje dwa nowe, interesujące kierunki: Inżynierię odzysku surowców i energii oraz okręty i konstrukcje morskie

- Inżynieria odzysku surowców i energii wpisuje się w politykę Europejskiego Zielonego Ładu. Jako inżynier będziesz mógł wnieść aktywny udział w ochronie klimatu poprzez wdrażanie idei odzysku surowców i energii. Bardzo mocno stawiamy na współpracę z przemysłem i naukę na rzeczywistych przykładach, dzięki temu już w trakcie nauki możesz nawiązać ważne kontakty z przyszłym pracodawcą - opowiada Maciej Dzwonnik, rzecznik Politechniki Gdańskiej. Pracując w technologii recyklingu, będziesz się mierzył z edukowaniem społeczeństwa i aktywnie promował ideę zero waste - dodaje.

Drugi z nowych kierunków, zgodnie z nazwą dotyczy szeroko pojętej edukacji morskiej. Studenci będą zgłębiali tajniki budowy statków, jak i ich remontów, nauczą się obsługi platform wiertniczych, kutrów rybackich, czy dużych statków pasażerskich.

- Jako absolwent będziesz przygotowany do pracy w stoczniach produkcyjnych, stoczniach remontowych, zakładach kooperujących z przemysłem okrętowym, biurach projektowo-konstrukcyjnych przemysłu okrętowego, służbach technicznych przedsiębiorstw armatorskich - dodaje rzecznik uczelni.

Rekrutacja na Politechnikę Gdańską rozpoczęła się 17 maja i potrwa do 10 lipca.

Gdański Uniwersytet Medyczny

Gdański Uniwersytet Medyczny (w skrótowcu GUMed), jest najstarszą i największą na północy kraju uczelnią medyczną. Szkoła wyższa została założona w październiku 1945 roku i cieszy się niesłabnącą popularnością. W przyszłym roku akademickim nowy kierunek otworzy się jedynie na studiach II stopnia. Studenci na Wydziale Nauk o Zdrowiu będą mogli aplikować na badania kliniczne

- Badania kliniczne stanowią podstawę rozwoju współczesnej medycyny. Szerokie podejście, z zapewnieniem ukierunkowanych warsztatów, pozwoli absolwentowi studiów na swobodne wybranie dalszego kierunku rozwoju i specjalizacji. Ich ukończenie umożliwi m.in. podjęcie pracy w firmie, która jest sponsorem badań klinicznych, jak również sprawne koordynowanie badań klinicznych w ośrodku – wyjaśnia prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed, współautorka programu nauczania na kierunku badania kliniczne.

Władze uczelni podkreślają, że nowy kierunek pozwoli na przyswojenie niezbędnej wiedzy i kompetencji z zakresu między innymi: aspektów prawnych i etycznych w badaniach klinicznych, fazy badań klinicznych, zarządzania danymi i jakością podwykonawców w badaniach klinicznych, czy metodami i procesami monitorowania badań klinicznych.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym studiuje około 6 tysięcy studentów. Rekrutacja rusza w połowie czerwca i zakończy się ostatniego dnia sierpnia.

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu (AWFiS), jest stosunkowa młoda, bo została założona w 1969 roku. Na uczelni kształci się prawie 3 tysiące studentów w wielu ciekawych kierunkach. W ciągu ostatnich dwóch lat na AWFiS przybyło aż 6 nowych kierunków. Na rok akademicki 2023/2024 przewidziano jeden nowy kierunek - Zarządzanie w sporcie, jednak dotyczy on studiów II stopnia.

Przygotowanie absolwenta (na nowym kierunku, dop. red.) będzie dotyczyło zarówno sportu wyczynowego, jak i prowadzenia działalności w obszarze sportu dla wszystkich. Połączenie klasycznej wiedzy akademickiej oraz umiejętności praktycznych powinno odróżniać ich pośród absolwentów zbliżonych kierunków, a szczególnie kierunków sport oraz zarządzanie i marketing, ze względu na wybitne skupienie się na praktycznych aspektach funkcjonowania działalności sportowej - mówi Mikołaj Polak, rzecznik prasowy AWFiS w Gdańsku.

Ostatnimi nowościami wprowadzonymi na uczelni są: 

  • Dietetyka w sporcie i rekreacji,
  • Sprawność fizyczna w siłach specjalnych,
  • Trener personalny i fitness,
  • Diagnostyka sportowa,
  • Kosmetologia,
  • Turystyka i Hotelarstwo.
Ponadto AWFiS oferuje trzy kierunki w języku angielskim, na studiach I stopnia: Turystykę i Hotelarstwo, Kosmetologię oraz Terapię zajęciową.

Akademia Muzyczna

Akademia Muzyczna w Gdańsku została założona pierwotnie w Sopocie, jeszcze jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna, w 1947 roku. Dopiero po prawie 20 latach przeniesiono ją do sąsiedniego Gdańska. Obecnie uczelnia kształci ponad pół tysiąca studentów i szczyci się wysokimi osiągnięciami swoich studentów. Jej siedziba mieści się przy ulicy Łąkowej na Dolnym Mieście.

- Nowym kierunkiem, który będzie można studiować od roku akademickiego 2023/2024 jest Kameralistyka na Wydziale instrumentalnym - mówi Tomasz Gawiński, rzecznik prasowy Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Nowy kierunek dotyczy jedynie studiów II stopnia, które będą bezpłatne.

Katedra Kameralistyki skupia zespoły wszystkich specjalności. Tworzy ją osiem osób, jednak podczas nauki, uczelnia współpracuje z ponad 30 pedagogami innych specjalności. Katedra organizuje również interesujące kursy jak i kameralne koncerty. Zespoły kameralne Akademii Muzycznej w Gdańsku zdobyły już ponad 200 nagród i wyróżnień na całym świecie.

Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku

Historia uczelni sięga 1999 roku, kiedy to sporządzono jej akt założycielski. Jest to niepubliczna uczelnia zawodowa, która kształci specjalistów z zakresu nauk o zdrowiu oraz nauk medycznych. Liczba studentów uczęszczających do placówki wynosi około dwa tysiące. Obecnie uczelnia kształci na pięciu kierunkach: dietetyka, kosmetologia, pielęgniarstwo, fizjoterapia oraz zdrowie publiczne. Zeszłoroczną nowością jest kierunek pielęgniarstwo.

- Zainteresowanie rozpoczęciem kształcenia na nowopowstałym kierunku było bardzo duże. Uczelnia zadbała, aby zapewnić Studentom komfortowe warunki do nauki, tworząc kameralne grupy, w których Studenci  z pełnym skupieniem mogą wdrażać się w zawód pielęgniarki/pielęgniarza - mówi w rozmowie z Pulsem Gdańska Ewelina Kowalska, koordynatorka biura ds. promocji i rekrutacji.  Na potrzeby kształcenia przyszłej kadry pracowników ochrony zdrowia, Uczelni oddala do użytku nowe, profesjonalnie wyposażone pracownie. Specjalistyczny sprzęt w pełni oddaje wyposażenie prawdziwego gabinetu lekarskiego, dzięki czemu Studenci mają możliwość zdobywania wiedzy w warunkach odpowiadających realnej pracy pielęgniarek i pielęgniarzy - dodaje.

Uczelnia zapowiada wprowadzenie jeszcze jednego, innowacyjnego kierunku, jednak nie zdradza jeszcze, czego będzie on dotyczył. 

Wyższa Szkoła Zdrowia organizuje też liczne kursy i szkolenia, co ciekawe skierowane nie tylko do osób związanych z naukami o zdrowiu. Niezwykłą popularnością cieszy się kurs Masażu Kobido, zwany potocznie "japońskim rytuałem piękna". Uczelnia zaprasza do uczestnictwa w kursach nie tylko studentów, ale i absolwentów szkół ponadpodstawowych.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (PJATK) została założona na mocy porozumienia rządów Polski i Japonii z 1993 roku. Jej inicjatorem jest Fundacja Rozwoju Technik Komputerowych. Jest to uczelnia wyższa, niepubliczna, a jej gdański oddział otwarto w 2007 roku. W tym roku wprowadzono dwa nowe kierunki: Informatykę (Wydział Informatyki) oraz Grafikę (Wydział Sztuki Nowych Mediów).

- Ściśle współpracujemy z trójmiejskimi firmami. Reagujemy na potrzeby rynkowe dając możliwość wyboru ścieżki rozwoju naszym studentom. Przedmioty specjalizacyjne na Informatyce odpowiadają najnowszym trendom i potrzebom rynkowym takim jak GameDev, Sztuczna Inteligencja  czy Cyberbezpieczeństwo. Na Grafice również otwieramy nowe ścieżki kształcenia, w tym związane z VR, GameDev i animacją 2 i 3D (na potrzeby VR, gier komputerowych oraz studiów animacji) - mówi nam Monika Ostojska-Żurek, Kierowniczka Działu Promocji PJATK.

Uczelnia zaprasza też na wakacyjny kurs języka japońskiego i kultury Japonii, podczas którego będzie można poznać tajniki kultury japońskiej, czy podstawowe zwroty w tym języku. Rekrutacja rozpoczęła się w maju i potrwa do końca września.

Akademia Ateneum

Jest to niepubliczna uczelnia wyższa z siedzibą w Śródmieściu Gdańska. Została założona w czerwcu 2004 roku, kiedy otrzymała pozwolenie na działalność od Ministerstwa Oświaty. Władze uczelni otworzyły kilka nowości dla przyszłych studentów:

  • Na kierunku zarządzanie: sztuczna inteligencja w zarządzaniu, marketing i social media oraz zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • Na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna: sztuczna inteligencja w komunikacji społecznej oraz influencer marketing i strategie komunikacyjne.
Co ciekawe, Akademia Ateneum znajduje się w gronie 12 uczelni w kraju, które otrzymały rekomendację Polskiej Akademii Nauk do prowadzenia studiów na kierunku psychologia kliniczna.

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa (WSB) swoją siedzibę ma w Poznaniu, jednak jej filia funkcjonuje w Gdańsku od 2008 roku. Misją uczelni jest kształcenie dla bezpieczeństwa oraz propagowanie bezpieczeństwa publicznego. Jest to uczelnia niepubliczna.

Nie otrzymaliśmy informacji, jakie kierunki są nowościami. Rzecznik uczelni poinformowała jedynie o kierunkach nauki na studiach I i II stopnia.

Studia I stopnia

  • Bezpieczeństwo wewnętrzne,
  • Bezpieczeństwo morskie,
  • Bezpieczeństwo zdrowotne,
  • Pedagogika,
  • Psychologia.
Studia II stopnia

  • Bezpieczeństwo wewnętrzne.
Swoje zestawienie propozycji uczelni przygotowaliśmy na odpowiedziach które uzyskaliśmy. Zapytania dotyczące nowości i propozycji dla przyszłych studentów wysłaliśmy do wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych na terenie Gdańska. Jeśli któraś ze szkół odpowie na nasze pytania po publikacji artykułu, uzupełnimy go.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama