Jest to już czwarta edycja konkursu, którego idea narodziła się w 2019 roku podczas Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej. Polega on na stworzeniu pracy w kategorii plastycznej lub pisemnej, w zależności od wieku, o tematyce kosmosu. Jego głównym celem jest zainteresowanie najmłodszych uczniów, tym co dzieje się w przestrzeni kosmicznej oraz jakie naukowe rozwiązania są wykorzystywane w celu poznawania jej.
Konkurs z roku na rok zostaje coraz bardziej dostosowany do osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu dzieci, które zazwyczaj są wykluczane w tego typu konkurencjach mają szansę na udział.
- Zależy nam, aby konkurs był możliwie szeroko dostępny, dlatego co roku pracujemy nad zwiększeniem tej dostępności - mówi Bogna Pazderska, astronomka Hevelianum. - Dla osób z dysfunkcją wzroku zapewniliśmy dostępność cyfrową strony konkursowej, możliwość stworzenia „plakatu wypukłego” w młodszej kategorii konkursu, gdzie uczestnicy będą realizować prace plastyczne. Jest też przewidziana możliwość wymiany głównych nagród w konkursie, np. lornetki astronomicznej na vouchery. Wśród nagród są również książki „Niewidzialny Wszechświat”, autorstwa Roberta Szaja i Macieja Mikołajewskiego ufundowane przez Fundację Nicolaus Copernicus, które są przeznaczone dla osób niewidzących i niedowidzących.
W tym roku w konkursie mogą wziąć udział również dzieci na co dzień posługujące się językiem ukraińskim oraz angielskim.
Przygotowano dwie kategorie wiekowe. Pierwsza z nich jest skierowana do uczniów znajdujących się w zerówkach oraz klasach 1-4. Polega ona na stworzeniu pracy plastycznej w jednej z trzech tematyk, przygotowanych przez organizatorów: Statek Kosmiczny, Łazik lub Satelita.
Kolejna kategoria została stworzona dla uczniów uczących się w klasach 5-8 szkoły podstawowej. Muszą oni napisać prace pisemną dotyczącą lotu międzygwiezdnego, przygotowania do zasiedlenia obcego globu lub poszukiwania życia we wszechświecie. Dla zwycięzców pierwszej kategorii przygotowano nagrody w postaci profesjonalnej lornetki astronomicznej, zaś drugiej udział w obozie kosmicznym.
Więcej informacji dotyczących konkursu oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Hevelianum.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.