reklama

Tęczowy Piątek. Kurator oświaty atakuje szkoły. W ich obronie stają posłanki

Opublikowano:
Autor:

Tęczowy Piątek. Kurator oświaty atakuje szkoły. W ich obronie stają posłanki - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja 27 października w 18 szkołach w województwie pomorskim odbył się tzw. Tęczowy Piątek. Akcja nie spodobała się kurator oświaty, która rozesłała do szkół pismo, gdzie domaga się wyjaśnień. Po stronie szkół stanęli politycy oraz organizatorzy wydarzenia.
reklama

Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang w poniedziałek, 30 października rozesłała do wszystkich gdańskich szkół pismo z pytaniami w sprawie organizacji tzw. Tęczowego Piątku. Akcji, która odbyła się kilka dni wcześniej w około 100 szkołach w całej Polsce, w tym 18 na Pomorzu. Kurator nie spodobała się taka inicjatywa i domaga się od dyrektorów placówek wyjaśnień.

[news:1492011]

W piśmie od kuratorium do szkół pojawiły się pytania o organizacje wydarzenia, kto za nim stał i czy dyrekcja wydała na to zgodę, a jeśli tak to na jakiej podstawie. Kurator Bielang dopytywała również o uczniów, którzy wzięli udział w "Tęczowym Piątku" oraz o zgody rodziców na uczestnictwo.

Pismo wysłane przez Kurator Oświaty do dyrektorów szkół w Gdańsku

Politycy odpowiadają

Swoje oburzenie taką interwencją kurator zdecydowanie wyraziła wiceprezydent Gdańska Monika Chabior, która sama brała udział w akcji w jednym z gdańskich liceów.

- Na celowniku Pomorskiej Kuratorki Oświaty tym razem Tęczowy Piątek. Pismo, które otrzymały gdańskie szkoły, to czyste zastraszanie, ingerujące w bezpieczeństwo placówek. Stanowczo sprzeciwiam się takim „prokuratorskim" działaniom! Nie zgadzam się na zastraszanie naszych uczniów i uczennic, pedagogów i pedagożek oraz rodziców - skomentowała.

Do sprawy odniosły się także posłanki Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka. Stwierdziły, że sytuacja ma podłoże polityczne i zapowiedziały kontrole poselską w Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Pani Kurator postanowiła zastraszyć tuż przed końcem swojej kadencji. Postanowiła pokazać, że ona tutaj rządzi. Nie nauczyciele, nie rodzice, nie uczniowie są najważniejszy w polskiej szkole tylko władza centralna. Władza, która będzie mówiła polskiej szkole co można, a czego nie można. My nie mamy wątpliwości, że są to praktyki niedopuszczalne i z nimi wkrótce skończymy - oznajmiła Agnieszka Pomaska.

Pomoc prawna dla szkół

W odpowiedzi na zarzuty kurator o bezprawne organizowanie takiego wydarzenia, głos zabrali sami organizatorzy, czyli Fundacja GrowSpace. Przygotowali oni tzw. Tarczę Prawną 2.0, czyli podstawę prawną uzasadniającą organizację "Tęczowego Piątku".

- Wszczynanie kontroli w pierwszym dniu roboczym po świętowaniu przez osoby uczniowskie Tęczowego Piątku to ewidentna próba zastraszenia szkół przez kuratorów oraz podtrzymanie tzw. efektu mrożącego. Narracja o nielegalności tego wydarzenia budowana przez władze oświatowe jest w sposób oczywisty fałszywa. Tęczowy Piątek jest legalny, a jego idea w pełni realizuje misję powierzoną szkołom w Prawie oświatowym, wykonując przy tym jej zadania w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej - stwiedził Robert Lisiewicz, prawnik Fundacji GrowSpace.

Zebrane w "Tarczy Prawnej " druki pochodzą z prawa oświatowego, karty nauczyciela oraz konwencji o prawach dziecka. Jak twierdzą organizatorzy, wyszczególnione paragrafy wystarczą placówkom w odpowiedzi na niewygodne pytania kurator.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama