Podwyżki płac w oświacie zazwyczaj są powodem do radości, lecz w Gdańsku stały się źródłem obaw. Zmiana zasad przyznawania premii wywołała niepokój, szczególnie wśród pracowników administracji i obsługi. Według nowych przepisów premie regulaminowe mają zostać włączone do wynagrodzenia zasadniczego. To oznacza realny wzrost pensji, przy jednoczesnej likwidacji wspomnianego systemu premiowego.
Najwięcej kontrowersji budzi kwestia likwidacji systemu premiowego. Teraz – jak wynika z budżetu miasta – nie przewidziano na nie środków. Pracownicy obawiają się, że zmiana ta ograniczy możliwości motywowania oraz doceniania ich za dodatkowy wkład w pracę.
Sytuacja nabiera rozgłosu, a władze miasta próbują uspokoić nastroje, organizując konsultacje online. Spotkanie z 17 grudnia miało wyjaśnić szczegóły zmian, ale dla wielu pracowników to za mało. Jak zdradziła prezes gdańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Alina Molska, by sprzeciwić się wprowadzeniu negatywnych zmian, stworzono specjalną petycję.
ZNP podejmuje kroki ws. zmian w systemie wynagrodzeń
W tej chwili zbieramy podpisy pracowników administracji i obsługi. Zbiórka trwa od poniedziałku i kończy się dzisiaj. Na istach podpisują nam się pracownicy administracji obsługi, którzy wyrażają swój sprzeciw przeciwko likwidacji premii i tego typu regulacji płacy, bo w Gdańsku powstała narracja, najpierw mówiono o podwyżce, na czasie spotkań potem powiedziano o regulacji płac, która polega na operacji przełożenie funduszu premiowego na podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego — mówiła nam w piątek o poranku prezes gdańskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, Alina Molska.
Jak wytłumaczyła później pani prezes, w przypadku wynagrodzenia w oświacie mamy do czynienia z kategoriami, które uzależnione są od stanowiska i decydują o wysokości wynagrodzenia. W zbiórce podpisów przeciwko zaproponowanym przez ratusz zmianom systemu premiowego swój sprzeciw ostatecznie wyraziły 1764 osoby.
Będziemy jako związek występować do pani prezydent, bo jesteśmy na etapie procedowania treści nowego Układu Zbiorowego Pracy oraz Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, żeby wycofać sformułowanie “w ramach posiadanych środków”. Wtedy tworzy się 20% fundusz premiowy i nie będzie wątpliwości prawnych, czy można, czy nie można, bo interpretacje prawników tak jak w każdej w sprawie są podzielone — dodaje prezeska ZNP w Gdańsku.
Jednocześnie w piątek swoje stanowisko w rozmowie z wbijamszpile.pl przekazał Urząd Miasta, który utrzymuje, że zaplanowane zmiany są korzystne dla pracowników oświaty. Potwierdzono również, że w nowym Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy przewidziano dodatki specjalne jak np. wzrost dodatku za trudne warunki pracy dla pomocy nauczyciela.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.