Stanowisko Rzecznika Praw Studenta od kilku lat jest coraz bardziej popularne na polskich uczelniach. Rzecznika powołują sami studenci, ma on jednak dodatkowe, ustawowe uprawnienia. Osoba pełniąca tę funkcję ma za zadanie dbać o przestrzeganie praw studentów. W przypadku konfliktów powinien występować w roli mediatora między studentami a uczelnią. Do niego mogą się zwracać studenci, którzy uważają, iż spotkała ich niesprawiedliwość lub ktoś naruszył ich dobra osobiste.
Jakie prawa i obowiązki posiada Rzecznik?
Głównym zadaniem Rzecznika Praw Studenta jest obrona interesów studentów. Dokładnie reguluje je ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Dzięki zapisom w przepisach prawa student pełniący tę funkcję ma odpowiednie narzędzia i uprawnienia.Rzecznik powinien niezwłocznie interweniować w przypadkach łamania praw studentów. Jednak aby żacy znali swoje prawa, wielu rzeczników na uczelniach organizuje kampanii informacyjnych, szkolenia czy debaty na terenie uczelni.
- Większość studenckich problemów udaje się załatwić w drodze bezpośredniego kontaktu poprzez zwyczajne udzielenie informacji. Natomiast w sprawach trudniejszych za zgodą studenta występuje do władz uczelni o udzielenie wyjaśnień w sprawie, co często pozwala rozwiązać problem. Interwencje podejmowane są również w przypadku, gdy naruszenie praw studenta dotyczy szerszej grupy osób - mówi Wojciech Tomaszewicz, Rzecznik Praw Studenta WSB Gdańsk.
Rzecznicy Praw Studenta działają też na Uniwersytecie Gdańskim i Politechnice Gdańskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.