Nowy (stary) przedmiot
Najwięcej zmian związanych z samym programem nauczania czeka uczniów z pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. Tam pojawi się bowiem nowy przedmiot - biznes i zarządzanie, który zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Nie chodzi tylko o zmianę nazwy, ale i inne podejście do jego nauczania. Idea polega na tym, aby uczniowie podejścia biznesowego uczyli się, realizując (w sferze teoretycznej) konkretne projekty.
- Przedmiot będzie również możliwy do realizacji w liceum ogólnokształcącym i technikum w zakresie rozszerzonym jako jeden z przedmiotów do wyboru przez uczniów w wymiarze 8 godzin tygodniowo w cyklu kształcenia – wyjaśnia MEiN.
W liceum ogólnokształcącym i technikum biznes i zarządzanie będzie nauczany w klasach I i II. Przedmiotu będą uczyć dokładnie ci sami nauczyciele, co wcześniej uczyli podstaw przedsiębiorczości.
Więcej ruchu, oficjalne testy sprawnościowe
Ministerstwo Edukacji i Nauki chce zadbać w tym roku szkolnym o "całościowy rozwój dzieci i młodzieży".
- Mamy świadomość, że samopoczucie fizyczne i psychiczne są tak samo ważne, a troska o obie te sfery jest kluczem do zrównoważonego i harmonijnego rozwoju młodego człowieka – czytamy w komunikacie MEiN.
Od 1 września nauczyciele wychowania fizycznego będą zobowiązani raz w roku przeprowadzać testy sprawnościowe. Będzie to dotyczyć zarówno szkół podstawowych, jak i liceów oraz techników.
Komputery dla uczniów
Miła niespodzianka będzie czekała na uczniów czwartych klas szkół podstawowych. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami za ponad miliard złotych otrzymają laptopy. Komputery zamawia resort cyfryzacji, przekazuje je samorządom, a te szkołom. Tak sprzęt trafia do uczniów.Jednak nie we wszystkich regionach Polski zostali wybrani dostawcy laptopów, a skala przedsięwzięcia sprawiła, że nie ma szans na to, aby wszystkie dzieci otrzymały komputery na początku września. Rząd chce, aby laptopy trafiły do rąk uczniów najpóźniej do końca grudnia.
Laptopy dla nauczycieli
Po burzy w mediach związanych z zakupem laptopów dla uczniów, rząd zdecydował się na podobny projekt skierowany do nauczycieli. W październiku otrzymają oni bony na zakup komputera o wartości 2500 złotych.
- Będą mogli kupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki. Zainteresowani będą także mieli możliwość dopłacenia do droższego modelu sprzętu – w tym przypadku wartość bonu pomniejszy cenę zakupu. Korzystanie z nowoczesnego sprzętu pozwoli nauczycielom na skuteczniejszą realizację podstawy programowej, urozmaicanie prowadzonych lekcji, poszerzanie wiedzy i rozwój kompetencji cyfrowych – informuje resort edukacji.
Rzecznik Praw Ucznia zaczyna pracę
Od tego roku szkolnego w Gdańsku pracę rozpoczął Rzecznik Praw Ucznia, którego zadaniem jest koordynowanie działań na rzecz przestrzegania i promocji praw ucznia.
- Moim celem jest wspieranie społeczności szkolnych, aby były przestrzegane prawa uczniów i uczennic. Będziemy szkolić, upowszechniać wiedzę, wspierać i budować zespoły eksperckie - mówi Katarzyna Gęba, nowa rzecznik praw ucznia.
Gdańską sieć oświatową tworzy ponad 500 szkół i przedszkoli. Pracuje w nich ponad 11 tysięcy nauczycieli i pracowników obsługi.
[news:1470653]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.