reklama

Młodzi mechatronicy zyskali wiedzę, a firmy przyszłych pracowników

Opublikowano:
Autor:

Młodzi mechatronicy zyskali wiedzę, a firmy przyszłych pracowników - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja Sześć pomorskich firm, przechodzących transformację określaną terminem Przemysł 4.0., przez cały rok współpracowało z Zespołem Szkół Okrętowych i Technicznych Conradinum w celu kształcenia kadry przyszłości. Znamy wyniki projektu.
reklama

Fundacja Inspirujące Przykłady we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęła program "Zróbmy to razem”. W ramach jego sześć firm współpracowało ze szkołami technicznymi w celu kształcenia kadry przyszłości.

W projekcie udział wzięło 76 uczniów klas o profilu mechatronicznym ze Szkół Okrętowych i Technicznych Conradinum w Gdańsku. 18 z nich zakwalifikowało się na praktyki do 6 pomorskich firm: DCT, Northvolt, Pekabex, Gdańskie Młyny, Bibus Menos i Tenneco.

W pierwszym etapie przedstawiciele firm przeprowadzili warsztaty dla uczniów, opowiadając o firmie oraz przedstawili możliwości rozwoju i wskazali ścieżki budowania kariery.

Kolejnym etapem były wizyty studyjne, podczas których uczniowie udali się do firm, by zapoznać się z zasadami obowiązującymi na terenie zakładów. Wykonywali również ćwiczenia praktyczne, które rozstrzygały, czy uczniowie dostaną się do ostatniego etapu – rozmowy kwalifikacyjnej. Rozmowa rekrutacyjna na odbywała się na takich samych warunkach, jak w przypadku rozmowy o pracę.

Z projektu zadowoleni są przedstawiciele biorących w nim firm.

– Na rynku zachodnim współpraca między szkołami średnimi, a firmami jest powszechnym sposobem kształcenia młodych pokoleń. W programie edukacyjnym szkół technicznych realizowanie praktyk jest obowiązkowe. W konsekwencji do firm trafiają osoby, które nie są zainteresowane dalszym rozwojem i chcą po prostu uzyskać zaliczenie z przedmiotów praktycznych. Modelowy program Fundacji Inspirujące Przykłady okazał się „strzałem w dziesiątkę”, ponieważ uczniowie najpierw spotykają się z przedstawicielami firm, a następnie wybierają miejsce, w którym chcą realizować praktyki zgodnie ze swoimi zainteresowaniami – tłumaczy Marzena Grzonkowska, Dyrektor HR DCT.

Projekt zaowocował też ciekawymi ofertami dla uczniów. Po zakończeniu praktyk, 3 uczniów otrzymało ofertę pracy wakacyjnej w DCT. Trzech uczniów realizujących praktyki w Pekabex otrzymało ofertę stałego zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Natomiast firma Northvolt, która przyjęła dwóch praktykantów, jednemu z nich przyznała specjalną nagrodę na koniec roku szkolnego.

[news:1279038]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama