Historia i Teraźniejszość (HiT) to nowy przedmiot, który ma zastąpić dotychczasowy WoS (Wiedzę o Społeczeństwie). Uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych HiT-u będą uczyli się już od września tego roku. Przedmiot mimo, że jeszcze nie zadebiutował, to jest już krytykowany z każdej strony.
W ogniu krytyki znalazł się również podręcznik zaakceptowany przez MEiN. Książka została napisana przez prof. Wojciecha Roszkowskiego, historyka, nauczyciela akademickiego, profesora nauk humanistycznych oraz byłego europosła Prawa i Sprawiedliwości. Środowiska szkolne masowo zarzucają stronniczość i nacechowanie podręcznika prawicowymi poglądami.
HiT w Gdańsku
Rok szkolny rozpocznie się lada chwila, a więc szkoły publikują pierwsze wykazy podręczników. Czy są one gotowe na rozpoczęcie nauki nowego przedmiotu? Czy placówki będą korzystały z podręcznika Roszkowskiego? Właśnie m.in o to zapytaliśmy gdańskie placówki oświatowe.
- Zgodnie z rozporządzeniem MEiN przedmiot HiT będzie realizowany od tego roku szkolnego w klasach pierwszych ( 1 godz/ klasa I w szkole branżowej i 3 godziny w technikum w klasach I-III). Podstawa programowa nie jest programem nauczania. Jako taka jest tylko kanwą, na której oparte są treści programów nauczania, podręczników i lekcji - mówi w rozmowie z Pulsem Gdańska Halina Leman, wicedyrektor CKZiU nr 2 w Gdańsku. - Od nauczyciela, jego zaangażowania i współpracy z uczniami zależy efektywność poznawania przez nich historii ostatnich dziesięcioleci - dodaje.
Warto nadmienić, że w praktyce szkoły nie muszą korzystać z podręczników. Nauczyciel musi jedynie zrealizować zapisy podstawy programowej dla danego przedmiotu.
Taki sposób na HiT znalazło XIV LO znajdujące się na gdańskiej Zaspie. W tej szkole do nauki nowego przedmiotu nie będą wykorzystywane jakiekolwiek podręczniki. Placówka stworzyła autorski program nauczania, który realizuje cele podstawy programowej HiT-u. Taką samą decyzję podjęło m.in. II LO, czy IV LO.
- Organizacja HiT w V LO nie była problemem i przygotowanie również nie stanowiło problemu - nauczyciele mają odpowiednie wykształcenie i kompetencje - stwierdza Małgorzata Bąk, dyrektor V LO.
Odpowiedzi o zbliżonej treści otrzymaliśmy również od innych zapytanych przez nas placówek.
Trwają procedury dopuszczenia
Niektóre szkoły wykaz podręczników do części przedmiotów opublikują we wrześniu. Cały czas trwają bowiem procedury związane z dopuszczeniem książki innych wydawnictw do sprzedaży. Z tego powodu część placówek nie wybrało jeszcze podręcznika. O dopuszczenie swojego wydania stara się między innymi Operon oraz WSiP.Na ten moment w żadnej ze szkół na liście obowiązkowych pozycji nie znalazł się kontrowersyjny podręcznik prof. Roszkowskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.