reklama

Gdańsk szuka Rzecznika Praw Ucznia. Czy będzie skuteczny?

Opublikowano:
Autor:

Gdańsk szuka Rzecznika Praw Ucznia. Czy będzie skuteczny? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

EdukacjaGdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, będzie miał Rzecznika Praw Ucznia. Do jego zadań będzie należało rozpowszechnianie praw ucznia, czy zapewnianie wsparcia młodzieży w zakresie korzystania ze swoich praw. Powoływane stanowisko to odpowiedź na apele środowisk szkolnych.
reklama

Czy Rzecznik Praw Ucznia jest potrzebny?

Celem powołania stanowiska jest zwiększenie świadomości i wiedzy wśród uczniów i nauczycieli w zakresie prawa obowiązującego w szkołach. Rzecznik będzie również pomagał i nadzorował sprawy, w których wymagana jest interwencja wyżej, np. w kuratorium, czy u Rzecznika Praw Dziecka. Osoba, która zostanie rzecznikiem, będzie współpracowała z władzami szkolnymi, samorządowymi, czy instytucjami działającymi na rzecz praw uczniów. Stanowisko rzecznika będzie mogło również inicjować zmiany w przepisach dotyczących uczniów, lub proponować nowe rozwiązania.

- Z wielką radością przyjęłam wiadomość, że Miasto Gdańsk planuje powołanie Rzecznika Praw Ucznia. Rzecznik dbający o prawa obywatelskie to standard demokracji - zarówno w państwowej jak i instytucjonalnej. Szkoła to miejsce, gdzie szczególnie powinniśmy o prawa każdego człowieka dbać, a Konstytucja to jeden z najważniejszych podręczników, jakie uczniowie powinni "przerobić" zarówno podczas tradycyjnych lekcji, jak i w działaniu - stwierdza Agnieszka Tomasik, dyrektorka ZSO nr 8 w Gdańsku

reklama

W wielu polskich szkołach funkcjonują już Rzecznicy Praw Ucznia. Stanowisko te obejmują uczniowie lub nauczyciele. Trzeba dodać, że w Gdańsku mowa o powołaniu miejskiego, a nie szkolnego rzecznika. 

Kto może objąć stanowisko?

Osoba, która chciałaby zostać Rzecznikiem Praw Ucznia, musi spełniać jedno podstawowe wymaganie. Jest to posiadane kwalifikacje do pracy w poradni psychologiczno-pedagogicznej na stanowisku nauczyciel-pedagog lub nauczyciel-psycholog. 

Ponadto organizatorzy opublikowali listę wymagań dodatkowych:

  • znajomość prawa z zakresu praw człowieka, praw ucznia i praw dziecka,
  • znajomość zagadnień związanych z działaniem i organizacją gdańskich placówek oświatowych oraz działalności szkolnych rzeczników praw ucznia,
  • umiejętność wystąpień publicznych oraz prowadzenia spotkań i prezentacji,
  • wysoki poziom organizacji i umiejętności społecznych,
  • ukończone szkolenie z mediacji (minimum 40 godzin).

Rzecznik będzie skuteczny?

Niewątpliwie instytucja rzecznika powinna mieć silne umocowanie w prawie oraz być skuteczna w podejmowanych działaniach. O tych kwestiach rozmawialiśmy z Piotrem Pawłowskim, radcą prawnym, zajmującym się na co dzień różnymi aspektami praw ucznia.

reklama

- Nie wyobrażam sobie skuteczności takiej instytucji bez otoczenia odpowiedniej kadry, w tym prawników znających prawo oświatowe. Często osoba "szafująca" nie musi być bardzo obeznana, współpracując z zdeterminowanym i energicznym zespołem może zdziałać wiele w danym temacie - komentuje Piotr Pawłowski.

Jak zauważa nasz rozmówca, stanowisko nie będzie pełniło funkcji prawnej. Jego zdaniem może to mieć wpływ na efektywność działań rzecznika.

- Urząd poszedł w kierunku rzecznika pedagogicznego, a nie prawnego. Nasze państwo wydało np. miliony na mediacje sądownicze, których efekty nadal są znikome. Trzeba zadać sobie kluczowe pytanie - czy rzecznik będzie w stanie efektywnie wpłynąć na dyrektorów szkół? Chodzi o realne, a nie pozorne działanie i kolejne stanowisko bez sprawczości - dodaje.

reklama

O powodzeniu idei Rzecznika Praw Ucznia zadecyduje między innymi umiejętność współpracy rzecznika, ale też wszystkich interesariuszy.

- Dyrekcje szkół muszą współpracować z rzecznikiem, a nie blokować jego działania. Ważne jest tu wsparcie ze strony urzędu. Rzecznik powinien też intensywnie współpracować z organizacjami pozarządowymi, aby na bieżąco być rozeznanym w sytuacji - mówi Piotr Pawłowski.

Jak aplikować?

Swoje kandydatury można składać do 15 lipca tego roku stacjonarnie, w sekretariacie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4, znajdującej się przy ulicy Krzemienieckiej 1 w Gdańsku. Poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00. Zgłoszenie można wysłać również listownie, listem poleconym na ten sam adres. Szczegółowe informacje dotyczące stanowiska można uzyskać na stronie internetowej poradni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama