Gdański Uniwersytet Medyczny potwierdza swoją pozycję jako jedna z najbardziej prestiżowych uczelni medycznych w Polsce. W rekrutacji na rok akademicki 2025/2026 największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny – o jedno miejsce ubiega się aż 25,2 kandydata. To najbardziej oblegany kierunek w tegorocznej rekrutacji. Na drugim miejscu znalazła się fizjoterapia, na którą przypada 14,2 kandydata na miejsce, a na trzecim kierunek lekarski – 11,9 kandydata na jedno miejsce. Tak duże zainteresowanie pokazuje, że studia medyczne w Trójmieście cieszą się niesłabnącą popularnością.
Na sześć kierunków jednolitych studiów magisterskich w trybie stacjonarnym złożono w tym roku aż 7400 aplikacji. To o niemal 14 procent więcej niż w ubiegłym roku, gdy liczba zgłoszeń wyniosła 6385.
Rekrutacja dla cudzoziemców i studia w języku angielskim
Coraz więcej zagranicznych kandydatów wybiera Gdański Uniwersytet Medyczny. Na kierunki prowadzone w języku angielskim – pielęgniarstwo (Bachelor of Nursing), farmację (Master of Pharmacy) oraz medycynę (Medical Doctor) – aplikowało około 800 osób z 91 krajów. Największym zainteresowaniem cieszy się kierunek lekarski, na który przypada ponad 11 kandydatów na miejsce.
Rejestracja na studia w języku angielskim trwała do 15 lipca (kierunek lekarski) i do 31 lipca (pielęgniarstwo oraz farmacja). Na kurs przygotowawczy Premedical Course można aplikować jeszcze do 31 sierpnia.
Rekrutacja nadal trwa
Wszystkie aplikacje na studia stacjonarne I i II stopnia oraz niestacjonarne (w tym jednolite magisterskie) są wciąż przyjmowane. Wyniki rekrutacji podstawowej poznamy do 31 sierpnia. 5 września rusza rekrutacja uzupełniająca na kierunki, które nie wypełnią limitów miejsc. Termin składania zgłoszeń w tej turze kończy się 10 września.
Wśród kandydatów jest rekordowa liczba laureatów i finalistów olimpiad krajowych i międzynarodowych – 47 osób, które wybierają głównie kierunki lekarskie, lekarsko-dentystyczny i fizjoterapię.
Liczby, które mówią wszystko
- Kierunek lekarsko-dentystyczny: 25,2 osoby na miejsce (1185 kandydatów)
- Fizjoterapia: 14,2 osoby na miejsce (991 kandydatów)
- Kierunek lekarski: 11,9 osoby na miejsce (3864 kandydatów)
- Psychologia zdrowia: 9,8 osoby na miejsce (488 kandydatów)
- Analityka medyczna: 6,3 osoby na miejsce (403 kandydatów)
- Farmacja: 4 osoby na miejsce (479 kandydatów)
Komentarze (0)