Tęczowy Piątek jak co roku budzi duże emocje w niektórych środowiskach. Wiele osób twierdzi, że akcja propaguje ideologię, a nie wsparcie osób w kryzysie. Przeciwnicy potrafią grozić dyrektorom szkół, jeżeli Ci zdecydowaliby się na organizację wydarzenia. Do takich sytuacji dochodziło również w Gdańsku.
[news:1013229]
Czym jest Tęczowy Piątek?
Jak co roku, w ostatni piątek października organizowany jest Tęczowy Piątek. Akcja ma na celu uwidocznienie osób LGBT w szkołach, tym samym ich wsparcie, czy kompleksową edukację.Tegoroczna edycja odbywa się 27 października, a organizuje ją Fundacja GrowSPACE znana z tworzenia między innymi Mapy Szkół Przyjaznych LGBT+.
- Ideą Tęczowego Piątku jest szerzenie równości oraz szacunku. Uważam, że nie będziemy w stanie w pełni korzystać z możliwości edukacyjnych, oferowanych przez szkołę, jeśli nie będziemy się w niej czuć komfortowo i bezpiecznie - mówi Nina Katka z Fundacji GrowSPACE. - Chcemy szkoły bezpiecznej, wolnej, w której możemy być sobą - dodaje licealistka.
Fundacja przeprowadziła badania, z których wynika, że aż 93% uczniów wie o obecności osób LGBT+ w ich szkole. Ponad połowa, bo 53% badanych stwierdza jednak, że sytuacja tych osób jest trudna. Właśnie na to ma odpowiadać Tęczowy Piątek, stąd nowa formuła akcji. W gdańskiej "Topolówce" zorganizowano dziś konferencję poświęconą temu wydarzeniu. Uczniów wsparły władze miasta - wiceprezydent Monika Chabior oraz Gdańska Rzeczniczka Praw Ucznia, Katarzyna Gęba. Nie zabrakło też kadry nauczycielskiej.
Konferencja w III LO w Gdańsku, od lewej: Katarzyna Gęba - rzeczniczka praw ucznia, Monika Chabior -wiceprezydentka Gdańska, nauczycielka III LO w Gdańsku oraz Nina Katka - licealistka, aktywistka i członkini Fundacji GrowSPACE
Mimo tego, że w tym roku priorytetem są małe miejscowości, to w samym Gdańsku w wydarzeniu uczestniczy kilka szkół, a w całym województwie - 18.
[news:1434143]
Gdańskie szkoły biorą udział
Choć formalnym organizatorem Tęczowego Piątku jest Fundacja GrowSPACE, to każda placówka może zaangażować się w projekt. Jeżeli uczniowie będą chcieli go zorganizować, to nikt nie będzie mógł im tego zabronić. Po stronie młodzieży stoi również konstytucja i prawo oświatowe.
- Macie prawo nie zgadzać się, być wysłuchanymi i współkształtować szkolną rzeczywistość, oraz zmieniać to, co nieefektywne, źle działające, niesprawiedliwe, krzywdzące - mówi Alina Czyżewska z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska na łamach ngo.pl. - Oświata nie może kierować się strachem przed politykiem, kuratorem ani widzimisię rodzica - dodaje.
Aktywistka apeluje też do dyrektorów i pracowników oświaty o wsparcie młodzieży i mówi co robić, gdy pracownicy oświaty zakażą organizacji Tęczowego Piątku.
- Zasadą państwa demokratycznego jest, że organy władzy uzasadniają swoje decyzje w oparciu o obiektywne przesłanki i podstawy prawne – w przeciwnym wypadku jest to nadużywanie władzy i praktyki właściwe autorytaryzmowi i reżimom. A tego chyba żaden dyrektor nie chce propagować - mówi Czyżewska. - Napiszcie do lokalnej gazety lub ogólnopolskiego portalu, do organizacji pozarządowej, nagłośnijcie bezprawny zakaz i ingerencję w Wasze prawa. Napiszcie skargę do rady miasta, prośbę o pomoc do posła, posłanki. Nawiążcie kontakt z innymi szkołami, samorządami, młodzieżowymi radami miast. Zróbcie to razem, poproście o listy poparcia. Nacisk społeczny ma sens - dodaje.
Z naszych informacji wynika, że kilka szkół w Gdańsku zaangażowało się w Tęczowy Piątek. Uczniowie szykują debaty, wspólną integrację i zabawy tak, aby nikt nie czuł się wykluczony. Młodzież przyznaje zgodnie - Tęczowy Piątek powinien trwać cały rok!
- W naszej szkole organizujemy panel dyskusyjny z ekspertami. Nikogo nie zmuszamy do uczestniczenia w Tęczowym Piątku. Jeżeli ktoś nie jest zainteresowany, zachęcamy - niech przyjdzie i posłucha - mówi nam uczennica jednego z gdańskich liceów. - Podczas rozmowy sala pękała w szwach! - relacjonuje.
Tak Tęczowy Piątek wygląda w XIV LO na Zaspie
[facebook:https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid03BpSEn5SwkrWb4aEhdkef4MrarcjTURd4EtmAFcaJRiPgpord7ePshA4ryKdVYJAl&id=100063634177514]
[news:1411369]
Nowa formuła
Wszystkie szkoły dołączające do akcji mogą zapisać się do sieci wolontariackiej Fundacji GrowSPACE. Tam otrzymają wlepy, ramki na zdjęcia, czy interaktywne plakaty. W ramach projektu organizowany jest też konkurs na najlepszą fotkę z Tęczowego Piątku.W całej Polsce do Tęczowego Piątku oficjalnie zapisało się ponad 100 szkół.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.