reklama

Policja poszukuje pracowników. Ile można zarobić?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Mat. policji

Policja poszukuje pracowników. Ile można zarobić? - Zdjęcie główne

foto Mat. policji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Praca GdańskPolicja poszukuje osób do pracy w komórce patrolowo-interwencyjnej. Sprawdzamy co będzie należało do obowiązków przyszłych policjantów oraz ile będą mogli zarobić.
reklama

Pracę w policji trzeba zacząć od „roboty na ulicy”, czyli właśnie od służby w komórce patrolowo-interwencyjnej. To właśnie funkcjonariusze z „patrolówki” najczęściej reagują na wezwania i udzielają potrzebnej pomocy. W zależności od struktury organizacyjnej danej jednostki policjanci mogą służyć w Referacie Interwencyjnym lub Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym. Praca w obu jednostkach wiąże się ze zmianowym charakterem służby, czyli pracą zarówno w nocy, jak i w dzień. To właśnie patrolowcy jako pierwsi docierają na miejsca, w których dochodzi do różnych zdarzeń, i zabezpieczają je do czasu przyjazdu grupy dochodzeniowo-śledczej.

— Policjanci, udzielając pomocy przedmedycznej, ratują życie, zapewniają bezpieczeństwo pokrzywdzonym i zatrzymują sprawców. Inne ważne zadania, jakie wykonują do czasu przybycia grupy d-ś na miejsce zdarzenia to zabezpieczenie śladów przed ich zatarciem, ustalenie i rozpytanie świadków oraz ochrona mienia przed utratą lub zniszczeniem — poinformował asp. szt. Mariusz Chrzanowski.

reklama

Praca w patrolówce jest bardzo wymagająca, a osoby, które się jej podejmują, muszą być przygotowane na sporo stresu. Choć w jednym momencie policjanci spokojnie patrolują dzielnice, to chwilę później mogą stanąć twarzą w twarz z groźnym przestępcą lub ratować czyjeś życie.

Do ich codziennych zadań należy reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, zatrzymywanie nietrzeźwych awanturników oraz przeprowadzanie własnych interwencji.

Jak zostać policjantem?

Każda osoba, która jest zainteresowana pracą w gdańskiej policji, musi dostarczyć wymagane dokumenty do Wydziału Kadr i Doskonalenia Zawodowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, który mieści się przy ul. Długa Grobla 4. Wnioski można składać w godzinach 7:00–15:00, a w późniejszych terminach po umówieniu się telefonicznie.

reklama

Każda osoba, która pomyślnie przejdzie rekrutację, będzie musiała odbyć trwające około pół roku szkolenie w jednej ze Szkół Policyjnych. Niestety, żadna z tych szkół nie znajduje się w Gdańsku — można je znaleźć w Szczytnie, Słupsku, Legionowie, Katowicach oraz Pile.

Podczas szkolenia kandydaci będą uczestniczyli w wykładach, ćwiczeniach oraz specjalnych szkoleniach. Wszystkie zajęcia mają na celu zdobycie wiedzy niezbędnej do podjęcia pracy w policji oraz naukę radzenia sobie w trudnych sytuacjach, których w tej pracy nie brakuje.

— Służba w patrolu bez wątpienia nie należy do łatwych zadań. Wymaga od funkcjonariuszy umiejętności, opanowania i profesjonalizmu. Podejmowania szybkich decyzji w trudnych i stresujących sytuacjach, ale spokojne, tych umiejętności nabywa się na kursie podstawowym, a także wraz z doświadczeniem — mówi asp. szt. Mariusz Chrzanowski.

reklama

Ile można zarobić?

Zarobki policjantów różnią się w zależności od wieku. Osoby przed ukończeniem 26. roku życia, po odbyciu 6,5-miesięcznego szkolenia podstawowego, mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 5750 zł netto, co związane jest ze zwolnieniem z podatku. Osoby, które ukończyły 26. rok życia, otrzymują około 5350 zł netto.

Ponadto policjanci mogą liczyć na sporą ilość dodatków.

— Nagroda roczna tzw. trzynastka, nagrody jubileuszowe, równoważnik za umundurowanie, coroczne dofinansowanie do wypoczynku policjanta uzależnione od liczby członków rodziny, zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby, coroczny płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni roboczych, płatne nadgodziny, zasiłek na zagospodarowanie przysługujący w związku z mianowaniem Cię na policjanta w służbie stałej w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego – tzw. czternastka — poinformował nas asp. szt. Mariusz Chrzanowski.

Warto wspomnieć, że policjanci muszą mieć nieposzlakowaną opinię. Oznacza to, że nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama